Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Tylko dobrowolność ma sens

Bruski: Tylko dobrowolność ma sens

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 maj 2020 13:24

Prace nad Strategią Rozwoju Województwa z powodu koronawirusa się nieco opóźnią, dość krytycznie dążenie do zapisów o budowaniu metropolii bydgosko-toruńskiej odniósł się na dzisiejszej sesji zdalnej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Jego krytyczne stanowisko w tym zakresie poparła Rada Miasta Bydgoszczy, poprzez przyjęcie konkretnego stanowiska.

Prezydent Rafał Bruski jednocześnie wskazywał, że w nowej wojewódzkie strategii powinien być zapisany ZIT oparty o Bydgoszcz i samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Taki jest też główny wydźwięk stanowiska przyjętego przez Radę Miasta Bydgoszczy przyjętym niemal jednogłośnie (wstrzymał się tylko radny Krystian Frelichowski) . W obecnej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 (w praktyce do 2023 roku) zapisany mamy ZIT bydgosko-toruński, który jest w Bydgoszczy odbierany jako narzucony nam ,,na siłę”

 

- Tylko dobrowolność ma sens – podkreślał w dyskusji prezydent Rafał Bruski - Z gminami z powiatu toruńskiego mamy zero podpisanych umów. Jest to tylko na papierze bycie razem. Są to wspaniali samorządowcy, ale na pytanie co możemy zrobić wspólnie to nie ma na to pomysłów i nie będzie.

 

- Zdanie bydgoszczan i środowisk zabierających głos w dyskusji jest pomijane w zakresie dotyczącej współpracy terytorialnej – wyraził ubolewanie nad trybem prac nad dokumentami strategicznymi Samorządu Województwa, prezydent Rafał Bruski. Na dzisiejszą sesję Rady Miasta zaproszony był marszałek Piotr Całbecki, który z zaproszenia nie skorzystał - Samorząd Województwa nigdy nie rozliczył się z celów poprzedniej strategii – tj. Silna Metropolia. Z tego widzę to nic nie udało się zrealizować - podkreślał prezydent - Dla pana marszałka to jest już czwarta kadencja, dlatego jak rozmawiamy to pytam go, dlaczego tak usilnie do tego dąży.


Prezydent poinformował, że główny argument strony toruńskiej, to lepsza pozycja Metropolii Bydgosko-Toruńskiej w statystykach niż samej Metropolii Bydgoskiej - Statystyka nie jest celem życia. Celem życia naszym samorządów powinna być poprawianie jakości życia – ocenia prezydent Rafał Bruski - Jeżeli ktoś się nadal upiera, a widzę, że marszałek Piotr Całbecki robi to czwartą kadencję, to pytam dlaczego nic się w tym nie realizuje? Te dwa miasta nigdy się do siebie nie zbliżą, bo są przeszkody naturalne.

 

Prezydent poinformował, że stanowisko o potrzebie utworzenia ZIT opartego o Bydgoszcz, bez Torunia, poparły na początku maja wszystkie samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Prezydent poinformował, że trwają w tym stowarzyszeniu prace nad opracowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – SUMP, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Komisją Europejską.

 

W czasie tej dyskusji prezydent Rafał Bruski przyznał, że poparł w 2014 roku ZIT bydgosko-toruński, bowiem zagroziła mu ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska, że w przeciwnym wypadku nie powstałby żaden ZIT w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu