Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Tylko dobrowolność ma sens

Bruski: Tylko dobrowolność ma sens

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 maj 2020 13:24

Prace nad Strategią Rozwoju Województwa z powodu koronawirusa się nieco opóźnią, dość krytycznie dążenie do zapisów o budowaniu metropolii bydgosko-toruńskiej odniósł się na dzisiejszej sesji zdalnej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Jego krytyczne stanowisko w tym zakresie poparła Rada Miasta Bydgoszczy, poprzez przyjęcie konkretnego stanowiska.

Prezydent Rafał Bruski jednocześnie wskazywał, że w nowej wojewódzkie strategii powinien być zapisany ZIT oparty o Bydgoszcz i samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Taki jest też główny wydźwięk stanowiska przyjętego przez Radę Miasta Bydgoszczy przyjętym niemal jednogłośnie (wstrzymał się tylko radny Krystian Frelichowski) . W obecnej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 (w praktyce do 2023 roku) zapisany mamy ZIT bydgosko-toruński, który jest w Bydgoszczy odbierany jako narzucony nam ,,na siłę”

 

- Tylko dobrowolność ma sens – podkreślał w dyskusji prezydent Rafał Bruski - Z gminami z powiatu toruńskiego mamy zero podpisanych umów. Jest to tylko na papierze bycie razem. Są to wspaniali samorządowcy, ale na pytanie co możemy zrobić wspólnie to nie ma na to pomysłów i nie będzie.

 

- Zdanie bydgoszczan i środowisk zabierających głos w dyskusji jest pomijane w zakresie dotyczącej współpracy terytorialnej – wyraził ubolewanie nad trybem prac nad dokumentami strategicznymi Samorządu Województwa, prezydent Rafał Bruski. Na dzisiejszą sesję Rady Miasta zaproszony był marszałek Piotr Całbecki, który z zaproszenia nie skorzystał - Samorząd Województwa nigdy nie rozliczył się z celów poprzedniej strategii – tj. Silna Metropolia. Z tego widzę to nic nie udało się zrealizować - podkreślał prezydent - Dla pana marszałka to jest już czwarta kadencja, dlatego jak rozmawiamy to pytam go, dlaczego tak usilnie do tego dąży.


Prezydent poinformował, że główny argument strony toruńskiej, to lepsza pozycja Metropolii Bydgosko-Toruńskiej w statystykach niż samej Metropolii Bydgoskiej - Statystyka nie jest celem życia. Celem życia naszym samorządów powinna być poprawianie jakości życia – ocenia prezydent Rafał Bruski - Jeżeli ktoś się nadal upiera, a widzę, że marszałek Piotr Całbecki robi to czwartą kadencję, to pytam dlaczego nic się w tym nie realizuje? Te dwa miasta nigdy się do siebie nie zbliżą, bo są przeszkody naturalne.

 

Prezydent poinformował, że stanowisko o potrzebie utworzenia ZIT opartego o Bydgoszcz, bez Torunia, poparły na początku maja wszystkie samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Prezydent poinformował, że trwają w tym stowarzyszeniu prace nad opracowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – SUMP, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Komisją Europejską.

 

W czasie tej dyskusji prezydent Rafał Bruski przyznał, że poparł w 2014 roku ZIT bydgosko-toruński, bowiem zagroziła mu ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska, że w przeciwnym wypadku nie powstałby żaden ZIT w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu