Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojsko chce kupić od UTP kompleks w centrum miasta

Wojsko chce kupić od UTP kompleks w centrum miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 czerwiec 2020 00:06

Główny kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego mieści się przy ulicy prof. Kaliskiego w Fordonie, uczelnia posiada jednak również obiekty w centrum miasta. Polityka władz UTP dąży natomiast do konsolidacji uczelni przy głównym kampusie, stąd też przygotowywana jest inwestycja związana z jego rozbudową.

W 2018 roku w obecności ówczesnego wicepremiera Jarosława Gowina podpisano umowę, na mocy której Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę fordońskiego kampusu przeznaczy 30 mln zł (wartość całej inwestycji szacuje się na 47 mln zł). Inwestycje zobowiązał się wesprzeć również marszałek województwa.

 

Uczelnia chcąc pozyskać wkład na tę inwestycję przez lata prowadziła rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, w sprawie sprzedaży Województwu Kujawsko-Pomorskiemu budynku przy ulicy Kordeckiego 20. Jest on oddalony dość daleko od fordońskiego kampusu, przez co uniemożliwia płynne przemieszczanie się studentów pomiędzy zajęciami, stąd też jego zbycie wpisywało się w politykę konsolidacyjną. W 2017 roku Urząd Marszałkowski wycofał się z rozmów.

 

W poniedziałek na UTP gościł minister Łukasz Schreiber, wraz z wiceministrem MON Sebastianem Chwałkiem, wizyta w głównej mierze dotyczyła prezentacji zbudowanego w ciągu zaledwie kilku tygodni przez bydgoskich naukowców prototypu respiratora UMC01, o którym wielokrotnie pisaliśmy. Uczelnia informuje, że w trakcie tej wizyty wiceminister Chwałek miał poinformować, że w Ministerstwie Obrony Narodowej zapadła decyzja o kupnie budynku przy ulicy Kordeckiego.

 

Portal metropoliabydgoska.pl informuje, że w trakcie piątkowej debaty kandydatów na nowego rektora UTP, urzędujący rektor prof. Tomasz Topoliński, który zabiega o kolejną kadencję, poinformował, że budynek ma być zbyty za cenę 16,5 mln zł.

 

Nowego rektora poznamy w piątek 5 czerwca.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu