Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez blisko osiem miesięcy polską Bydgoszczą rządzili niemieccy radni

Przez blisko osiem miesięcy polską Bydgoszczą rządzili niemieccy radni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 czerwiec 2020 06:51
Tymczasowa Rada Miejska 1920-1921 Tymczasowa Rada Miejska 1920-1921

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych po II wojnie światowej, stąd też rok 1990 zapamiętany będzie jako rok odrodzenia się polskiej samorządności. Z punktu widzenia bydgoskiej samorządności ważnym rokiem był rok 1920 oraz 1921. Stąd też warto też przyjrzeć się organizacji samorządności w Bydgoszczy przed stu laty.

 

W styczniu mieliśmy nad Brdą wielkie święto – 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, spełnienie się marzeń wielu pokoleń Polaków o polskiej Bydgoszczy. Nie był to jednak czas na świętowanie, bowiem przed Bydgoszczą stanęły nowe wyzwani, związane z panującą w tamtym czasie recesją. Sam powrót do Polski niósł też dla miasta zagrożenia, bowiem towary przemysłowe nie mogły już tak swobodnie płynąć na zachód, z powodu wojny celnej z Niemcami, również był problem z pozyskiwaniem surowców od tego sąsiada. Wymagało to ogromnego wysiłku w poszukiwaniu nowych rynków, wyroby z bydgoskich tartaków trafiały nawet do Egiptu, a produkowane w Bydgoszczy obrabiarki do drewna kupowano np. w Brazylii czy w Argentynie. Wspominam o tym, aby pokazać, że po styczniu 1920 roku trzeba było stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym groźbie marginalizacji Bydgoszczy, która znalazła się administracyjnie w cieniu Poznania.

 

Wróćmy jednak do samorządu – pomimo wydarzeń z dni 19-22 stycznia 1920 roku (przekazanie władzy polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi i przejęcie miasta przez polską administrację) z punktu widzenia funkcjonowania samorządu zbyt wiele się nie zmieniło. Nadal funkcjonowała Rada Miejska składająca się z Niemców i przedstawicieli żydowskich. Wcześniej bowiem Polacy nie zabiegali o swoją reprezentację w tym organie. Minister ds. byłej Dzielnicy Pruskiej pomimo posiadania uprawnień do rozwiązania Rady Miejskiej, tego nie uczynił licząc na dobrą współpracę z niemieckimi i żydowskimi radnymi. Taki ruch mógłby zostać źle odebrany też dyplomatycznie. Pierwszy raz po włączeniu Bydgoszczy do Polski Rada Miejska zebrała się 12 lutego. Miesiąc później 11 marca przeprowadzono głosowanie nad wyborem prezydenta, wybierając jednogłośnie kierującego miastem od 20 stycznia z nominacji Naczelnej Rady Ludowej Jana Maciaszka. Maciaszek zyskał zatem pełne wsparcie od niemieckich radnych, choć pełnoprawnego statusu prezydenta Bydgoszczy nigdy nie uzyskał, bowiem uchwały Rady Miejskiej nie przyjął Wojewoda Poznański. Przyczyny braku zgody wojewody nie są do dzisiaj jednoznacznie ustalone.

 

Był to ważny czas dla Bydgoszczy, chociażby z uwagi na przeprowadzoną 1 kwietnia 1920 roku inkorporację terytorium, poprzez włączenie okolicznych wsi do terytorium miasta. Tego dnia Bydgoszcz powiększyła się 8-krotnie. Decyzje w tej materii podejmowano jednak ponad Radą Miejską.

 

Tymczasowa Rada Miejską

Do zmiany składu Rady doszło dopiero 16 sierpnia, gdy minister na mocy swoich uprawnień powołał liczącą 42 radnych nową Tymczasową Radę Miejska, która liczyła 28 Polaków i 14 Niemców. Na czele Tymczasowej Rady stanął redaktor Jan Maciaszek. Wśród polskich przedstawicieli w Tymczasowej Radzie znalazł się radca Melchior Wierzbicki, lekarz Jan Biziel, dyrektor szkoły Narcyz Wemann, czy sędzia Lipiński.

Tymczasowa Rada Miejska funkcjonowała do końca 1921 roku. 11 grudni 1921 roku odbyły się pierwsze powszechne wybory samorządowe w polskiej Bydgoszczy. Prezydent Maciaszek nie dotrwał do końca kadencji, W lipcu po rozruchach wywołanych trudną sytuacją gospodarczą w Polsce został pobity i zrezygnował z urzędu. We wrześniu Rada Miejska zaprzyjaźniła wywodzącego się z Galicji Wincentego Łukowskiego, który pełnił tę funkcję kilka tygodni, bowiem wybuchła afera z jego udziałem, zarzucono mu m.in. zatajenie odbywania kary więzienia. To już jednak inna historia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu