Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie ulice mogą sprawiać wrażenie zapuszczonych

Bydgoskie ulice mogą sprawiać wrażenie zapuszczonych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 czerwiec 2020 13:45
Rondo Inowrocławskie Rondo Inowrocławskie

W ostatnich dniach przemieszczając się po Bydgoszczy zwrócimy uwagę na bujnie rosnące trawy przy jezdniach, przypominające zapuszczone łąki. Jest to w Bydgoszczy coś nowego, bowiem w poprzednich latach przyzwyczailiśmy się do estetycznie skoszonych trawników. Mamy jednak do czynienia z działaniem celowym.

 

O zaniechanie koszenia trawników apelowały niektóre środowiska, w tym także część radnych. Zdaniem specjalistów nieskoszone trawniki są nieocenionym wsparciem dla środowiska w okresie suszy, a z takim zjawiskiem od pewnego czasu się borykamy. Bujna roślinność bowiem wzmaga gromadzenie się wód w glebie, w okresie bardzo niskich opadów. Według synoptyków rok 2019 był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów, natomiast marzec i kwiecień charakteryzowały się bardzo niską liczbą opadów. Maj był nieco lepszy, ale nie poprawił radykalnie sytuacji.

 

 

Niewątpliwie tereny zielone w miastach, w tym trawniki, są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych przez co odciążają sieć kanalizacyjną, regulują klimat miejski poprzez zwiększenie poziomu wilgotności i zmniejszenie zbyt wysokiej temperatury, pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Działają jak filtry zatrzymując szkodliwe pyły powietrza (kurz i inne zanieczyszczenia), zwiększają różnorodność biologiczną – ocenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zaleca się ograniczenie koszenia trawników do miejsc, w których wymagają tego względy bezpieczeństwa, np. w przypadku ograniczenia widoczności dla kierowców.

 

Bydgoski ratusz wsłuchując się w te głosy zdecydował zawiesić koszenie trawników do przynajmniej 15 maja, za wyjątkiem miejsc reprezentacyjnych jak np. Wyspa Młyńska. Z racji tego, że sytuacja suszowa zbytnio się nie poprawiła, ten czas został wydłużony.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu