Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Generał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 czerwiec 2020 00:23
Rondo Miedzyń Rondo Miedzyń Fot: ZDW Bydgoszcz

Rondo Miedzyń to nazwa robocza ronda, którego budowa powoli dobiega końca. Rondo powstaje wzdłuż ulicy Szubińskiej, ale już na terenie gminy Białe Błota, w której kompetencjach będzie ustalenie ewentualnego patrona. Rondo komunikuje Szubińską z dzielnicą Miedzyń w Bydgoszczy, wielu kierowców wybiera tą drogę, aby uniknąć korki w centrum miasta.

Wartość inwestycji to 18,6 mln zł, realizowana jest ona za środki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i gminy Białe Błota. Stowarzyszenie ,,Pradki Nasz Dom” wystąpiło oficjalnie z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób gen. Zbigniewa Nowka, który zmarł nagle w maju ubiegłego roku. Był on mieszkańcem Prądek, czyli gminy Białe Błota. Działał w opozycji antykomunistycznej, później realizował się w Urzędzie Ochrony Państwa, , którym kierował od 1998 roku. Później kierował Agencją Wywiadu.

 

Próba uchwalenia nazwy ronda pojawiła się na sesji 25 maja, ale projekt szybkiego uchwalenia nie zyskał większości, co nie oznacza, że ta inicjatywa upadła. W szczególności, że wniosek spodobał się wójtowi Dariuszowi Fundatorowi.

 

Z kuluarowych źródeł wiemy, że zaangażowanie i wpływy polityczne gen. Nowka odegrały dużą rolę w przejęciu przez państwo zakładów PESA i podjęciu restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa, które znalazło się w kryzysowej sytuacji, z powodu utraty płynności finansowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu