Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Generał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 czerwiec 2020 00:23
Rondo Miedzyń Rondo Miedzyń Fot: ZDW Bydgoszcz

Rondo Miedzyń to nazwa robocza ronda, którego budowa powoli dobiega końca. Rondo powstaje wzdłuż ulicy Szubińskiej, ale już na terenie gminy Białe Błota, w której kompetencjach będzie ustalenie ewentualnego patrona. Rondo komunikuje Szubińską z dzielnicą Miedzyń w Bydgoszczy, wielu kierowców wybiera tą drogę, aby uniknąć korki w centrum miasta.

Wartość inwestycji to 18,6 mln zł, realizowana jest ona za środki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i gminy Białe Błota. Stowarzyszenie ,,Pradki Nasz Dom” wystąpiło oficjalnie z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób gen. Zbigniewa Nowka, który zmarł nagle w maju ubiegłego roku. Był on mieszkańcem Prądek, czyli gminy Białe Błota. Działał w opozycji antykomunistycznej, później realizował się w Urzędzie Ochrony Państwa, , którym kierował od 1998 roku. Później kierował Agencją Wywiadu.

 

Próba uchwalenia nazwy ronda pojawiła się na sesji 25 maja, ale projekt szybkiego uchwalenia nie zyskał większości, co nie oznacza, że ta inicjatywa upadła. W szczególności, że wniosek spodobał się wójtowi Dariuszowi Fundatorowi.

 

Z kuluarowych źródeł wiemy, że zaangażowanie i wpływy polityczne gen. Nowka odegrały dużą rolę w przejęciu przez państwo zakładów PESA i podjęciu restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa, które znalazło się w kryzysowej sytuacji, z powodu utraty płynności finansowej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu