Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW większości parafii procesje będą symboliczne

W większości parafii procesje będą symboliczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 czerwiec 2020 19:55

11 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana Bożym Ciałem. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, kojarzący się w tradycji z procesji ulicami parafii. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 procesje w Bydgoszczy będą raczej symboliczne, na zasadzie obejścia z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.

Nie ma jednakowego stanowiska polskiego Kościoła w kwestii tego jak powinny wyglądać czwartkowe procesje, stąd też w diecezjach może wyglądać to różnie. Zarówno prymas oraz przewodniczący Episkopatu apelują, aby w trakcie procesji zachować środki bezpieczeństwa epidemicznego, czyli stosować np. do obowiązku noszenia masek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w procesji może wziąć maksymalnie 150 osób.

 

W przypadku Diecezji Bydgoskiej bp. Jan Tyrawa zaleca, aby procesje odbywały się wokół kościoła, aby zrezygnować z procesji ulicami parafii. Jest to jednak jedynie zalecenie, a decyzję podejmują proboszczowie, w zdecydowanej większości dostosowując się do rekomendacji. W sąsiedniej Archidiecezji Gnieźnieńskiej prymas abp. Wojciech Polak już takiej rekomendacji nie wydał.

 

Tradycyjna procesja odbędzie się w bydgoskim śródmieściu w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – procesja przejdzie ulicami: Plac Piastowski, Sowińskiego, Mazowiecka, Sienkiewicza i Śniadeckich.

 

Święto Bożego Ciała przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu