Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy burmistrz Eger promował w węgierskim parlamencie fragment dziejów Bydgoszczy, którego nie zna wielu bydgoszczan

Nowy burmistrz Eger promował w węgierskim parlamencie fragment dziejów Bydgoszczy, którego nie zna wielu bydgoszczan

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 13 czerwiec 2020 00:51
Mirkóczki na Wzgórzu Dąbrowskiego Mirkóczki na Wzgórzu Dąbrowskiego Fot: Anna Karaszewska

Eger to 56 tys. miasto (20. największe) położone w północnych Węgrzech, o ważnej dla Węgrów symbolice – w 1009 roku pierwszy król Węgier św. Stefan założył w Eger biskupstwo, natomiast w XVI wieku podczas najazdu tureckiego Eger przez 4 lata nie udało im się zdobyć. Po jesiennych wyborach samorządowych miastem rządzi burmistrz Ádám Mirkóczki.

Wcześniej Ádám Mirkóczki był posłem Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego (jednoizbowy parlament) związanym z partią Jobbik. W 2016 roku gościł w Bydgoszczy na zaproszenie Stowarzyszenia Dwie Korony w trakcie 60. rocznicy spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego. Wydarzenia bydgoskie były bowiem następstwem rewolucji w Budapeszcie z 1956 roku, Węgrzy domagali się opuszczenia kraju przez Armię Czerwoną. Bunt węgierski został siłą stłumiony, w listopadzie 1956 roku solidarność z Węgrami wyrażali bydgoszczanie.

 

Po powrocie na Węgry Mirkóczki wygłosił w Zgromadzeniu Narodowym oświadczenie, w którym nawiązał do pobytu w Bydgoszczy – Jeżeli mówimy o antykomunistycznych w Polsce w 1956 roku, to zawsze mówimy albo o Warszawie, albo o Poznaniu, również większość Polaków myśli o tych miastach. To miało miejsce w Bydgoszczy w dniu 18 listopada 1956, ogromna ilość niezadowolenia i napięcia zbierała się w duszach mieszkańców tego miasta – mówił ówczesny poseł Ádám Mirkóczki - Polskie społeczeństwo było poinformowane o węgierskiej rewolucji i o tym jak została ona później stłumiona przez wojska radzieckie. Mieszkańcy Bydgoszczy manifestowali również przeciwko tej interwencji. Wychwalali węgierskie powstanie, węgierskich bohaterów o wolność, żądali demokracji i wzywali do solidarności. Zebrało się wiele setek ludzi i maszerowali przez miasto. Dotarli do Wzgórza Dąbrowskiego, gdzie stała zagłuszarka radiowa (…) To był wdzięczny i podnoszący moment dla mnie – jako jedynego węgierskiego posła- aby przekazać nasze pozdrowienia i podziękowania dla mieszkańców Bydgoszczy. Za wszystkie ich wysiłki co zrobili dla Węgier, dla naszej wolności walczono 18 listopada 1956. Powiedziałem miejscowej ludności, iż na Węgrzech mało osób wie o tej historii. Obiecałem właśnie tam, że zrobię wszystko co w mojej mocy aby przynieść tę historię na Węgry. Powiem Węgrom co wydarzyło się w tamtym mieście 60 lat temu. Radzę również wszystkim – podróżującym w przyszłości do Bydgoszczy – aby odpłacić się maksymalną ilością pokory i poświęcenia mieszkańcom tego miasta. Dla pamięci tych, którzy 60 lat temu- podejmującym ogromne ryzyko- stanęli za rewolucją węgierską i za wolnością naszych krajów.

 

 

Mirkóczki podczas wizyty w Bydgoszczy zachęcał i wyrażał swoje poparcie, aby Bydgoszcz któregoś roku stała się gospodarzem centralnych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

W Bydgoszczy Mirkóczki zwiedził delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Owocem tego było podejmowanie starań, aby na Węgrzech utworzyć funkcjonujący na podobnej zasadzie Nemzeti Emlékezet Intézetét

 

O nowym burmistrzu Eger możemy zatem powiedzieć, że historia Bydgoszczy nie jest mu obca. Być może przełoży się to na bliższą współpracę polsko-węgierską w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021

Wiadomości z regionu