Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO

CWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 czerwiec 2020 12:37
CWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO Fot: JFTC

W czerwcu na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO pojawiał się co roku nowoczesny sprzęt komunikacyjny, co miało związek z corocznym ćwiczeniem CWIX, w ramach którego twórcy oprogramowania oraz wojskowi testowali go w praktyce. Niekiedy na bydgoskie ulice wyjeżdżały też specjalne pojazdy komunikacyjne, aby działać w terenie. W tym roku CWIX odbywa się w pełni zdalnie, choć jego centrum nadal mieści się przy Szubińskiej w Bydgoszczy.

Przebywanie setek gości z wielu krajów w jednym miejscu, z uwagi na panującą pandemię COVID-19 byłoby ryzykowne, stąd też zdecydowano się na wariant zdalny, zdając sobie jednocześnie sprawę z jego niedoskonałości.

 

W CWIX chodzi przede wszystkim o interoperacyjność, czyli o to, aby opracowane przez poszczególne armie państw NATO systemy, potrafiły się ze sobą dobrze komunikować w boju. Temu co roku służył poligon doświadczalny jakim jest organizowany w Bydgoszczy CWIX.

 

- CWIX pokaże odporność i determinację NATO i państw partnerskich w ich dążeniu do doskonalenia interoperacyjności, i to pomimo światowej pandemii -  mówił generał André Lanata, Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji, przed rozpoczęciem ćwiczenia. Podkreślił również, że - CWIX to miejsce, w którym interoperacyjność doskonali się poprzez innowacyjność, rozwijając nowe koncepcje, eksperymentując, a także proponując nowatorskie rozwiązania.

 

Zastępca szefa sztabu JFTC, węgierski generał Jozsef Spisak dodaje - COVID zamknął świat, ale nas nie udało mu się powstrzymać. Ani nas, ani naszego wydarzenia.

 

Relacja z CWIX w 2019 roku:

 

Tegoroczne ćwiczenie CWIX w trybie zdalnym rozpoczęło się 8 czerwca i potrwa do 25 czerwca, rolę koordynatora pełni JFTC NATO z siedzibą w Bydgoszczy. W ćwiczeniu biorą udział przedstawiciele 22 państw.

 

Materiał (z naszym tłumaczeniem) o ubiegłorocznych działaniach 1 Brygady Niemieckiej:

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu