Jesteś tutaj: HomeBydgoszczS-10 ,,via concordią” pojechać mamy w 2025 roku

S-10 ,,via concordią” pojechać mamy w 2025 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 czerwiec 2020 17:09

Dzisiaj Rada Ministrów zwiększyła limit wydatków w Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 164 mld zł, co nastąpiło tydzień po tym, gdy w Solcu Kujawskim prezydent Andrzej Duda zapowiedział,że odcinek Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 będzie budowany ze środków budżetowych. Tę decyzję ogłosił dzisiaj w Emilianowie, gdzie planowany jest zjazd z S-10 do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i projektowanego terminalu intermodalnego, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w towarzystwie ministra Łukasz Schreibera.

 

- Udało się zmienić limit finansowy określający wydatki z Krajowego Funduszu Drogowego. 164 mld zł to dzisiaj nowy limit funduszu dzięki, któremu realizujemy inwestycje drogowe – mówił w Emilianowie minister Andrzej Adamczyk. Limit na inwestycje drogowe przed tą decyzją wynosił 142,2 mld zł, w ramach którego odcinek Bydgoszcz – Toruń drogi S-10 znajdował się na liście rezerwowej. Mówimy o Programie Budowy Dróg Krajowych z perspektywą do 2025 roku.

 

,,To sukces nas wszystkich”

- Nie byłoby tego bez prezydenta Andrzeja Dudy, bez tego co dokładnie tydzień temu było ogłoszone w Solcu Kujawskim, kiedy w ramach Planu Dudy zostało powiedziane, że zostaną zbudowane drogi S-6 i S-10 ze środków budżetowych – mówił minister Łukasz Schreiber – Chciałbym podziękować wszystkim, bo to jest sukces nas wszystkich, także wyborców Platformy Obywatelskiej. I nawet jeżeli znajdą się małostkowi politycy, którzy będą to kwestionować, to nie pozwólmy sobie odebrać tej radości z tego sukcesu wszystkich

 

Via Cocordia – nieoficjalna nazwa

- Nie bez żartów dzisiaj zaproponowałem, aby została nazwana drogą ,,via concordia”, czyli drogą zgody. Drogą zgody między Toruniem i Bydgoszczą, żeby ta via concordia połączyła stolice regionu, aby też była potwierdzeniem, że zgoda między prezydentem, między premierem, jest wstanie wygenerować tak dobre decyzje – powiedział minister Adamczyk.

 

Plan 2025 roku

Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział,że rozpisanie przetargu na budowę drogi planuje się na przełomie 2020 i 2021 roku, prace budowlane po wydaniu decyzji ZRID mogły by ruszyć w 2023 roku i zakończyć się w 2025 roku. Obecny na konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby decyzje ZRID (zezwolenie realizacji inwestycji drogowej) zostały wydanej jak najbardziej sprawnie. Kluczowa dla rozpisania przetargu jest prawomocna decyzja środowiska. Do wydanej na początku roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji złożono jednak odwołania, w tym dotyczące nieatrakcyjnej z punktu widzenia Solca Kujawskiego lokalizacji węzłów. Odwołania rozpatruje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jak ustaliliśmy – złożono w przewidzianym terminie około 15 odwołań.

 

 

Szacowany koszt budowy odcinka Bydgoszcz - Toruń drogi ekspresowej S-10 to 2,8 mld zł.

 

W konferencji prasowej w Emilianowie uczestniczyli także posłowie Tomasz Latos, Ewa Kozanecka i Piotr Król.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • ,,Zachowanie osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19 niweczy wysiłek reszty społeczeństwa”

  W depeszy PAP dr hab. Andrzej Cieśla z Uniwersytetu Rzeszowskiego wyraża pogląd, że COVID-19 w ostatnim czasie zbyt mocno rozpowszechnił się w Polsce, stąd też  utrzymywanie się większej liczby zakażeń będzie trwało dłużej. W jego opinii anarchiści kwestionujący istnienie pandemii niweczą wysiłki reszty społeczeństwa.

  Etykiety: covid19
 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

Wiadomości z regionu