Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa tydzień Rada Miasta zajmie się obniżką opłat za śmieci

Za tydzień Rada Miasta zajmie się obniżką opłat za śmieci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 czerwiec 2020 08:15

Na planowaną na przyszłą środę sesję Rady Miasta Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski wnosi o obniżkę opłaty od mieszkańca za gospodarkę odpadami z 22 zł na 21 zł miesięcznie. Obniżka stawki spowodowana będzie wyborem w przetargu tańszej oferty niż miało to miejsce w chwili gdy radni stawki ustalali. Mowa o firmie Komunalnik, która po odwołaniach ostatecznie wygrała przetarg, choć nie wszyscy mieszkańcy z takiego przebiegu spraw są zadowoleni.

Obecnie Komunalnik kojarzy się ze złą jakością usług i zalegającymi niekiedy po kilka dni odpadami na ulicach. Z racji tego, że oferta tej firmy jest tańsza od Remondisu, będzie można mieszkańcom całej Bydgoszczy obniżyć opłatę o złotówkę. Zapowiedź obniżki pojawiła się już kilka miesięcy temu, ale z uwagi na fakt, iż Urząd Zamówień Publicznych prowadził kontrolę przetargu, ratusz postanowił poczekać do jej zakończenia. Z uwagi na zakończenie kontroli radni za tydzień będą głosowań nad tą symboliczną obniżką opłaty.

 

Na stole leżą jeszcze 4 zł

Zdaniem zastępcy prezydenta Michała Sztybla można opłaty obniżyć o kolejne 4 zł, obecnie bowiem stosowana jest niekorzystna kalkulacja na mocy której, w sposób uprzywilejowany traktowane są nieruchomości niezamieszkałe, z powodu wyznaczonej maksymalnej stawki za pojemnik. Sprawia to, że dla domknięcia się systemu gospodarki odpadami, więcej muszą płacić mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych.

 

Od kilku miesięcy ten problem podnosi Unia Metropolii Polskich, Ministerstwo Klimatu zapowiada od stycznia, że sprawę przeanalizuje raz jeszcze, natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego projekt ustawy, który wprowadzałby poprawkę do obowiązujących przepisów, które podnosiłyby limit opłaty za pojemnik dla nieruchomości niezamieszkałych, przez co w praktyce ich właściciele w Bydgoszczy płaciliby więcej, ale opłata od mieszkańca mogłaby być obniżona do 17 zł.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu