Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProNatura interweniuje na cmentarzach

ProNatura interweniuje na cmentarzach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 czerwiec 2020 07:02

Od lipca na bydgoskich cmentarzach komunalnych wprowadzona ma być selektywna zbiórka odpadów – zapowiada prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w odpowiedzi na interpelację radnego Szymona Roga. Do tej pory sytuacja na cmentarzach komunalnych, związana z gospodarką odpadami była problemowa, właściwie odpadów bowiem nikt nie odbierał.

 

Utrzymanie czystości na nekropolii to zadanie zarządcy cmentarzy. W Bydgoszczy zarządcami są poszczególne parafie, natomiast w przypadku cmentarzy komunalnych zadania te realizuje przedsiębiorstwo Zieleń Miejska. To właśnie na cmentarzach komunalnych, w tym największej bydgoskiej nekropolii przy Wiślanej, są największe problemy ze śmieciami.

 

Problem zdaniem ratusza spowodowany był tym, że wzrosły koszty odbioru odpadów z cmentarzy wraz z ich utylizacją, w stosunku do 2018 roku, gdy Zieleń Miejska składała ofertę przetargową. Problem ostatnio miał zostać zażegnany, bowiem Zieleń Miejska dogadała się z miejską spółką ProNatura.

 

Od lipca segregacja

Od 1 lipca ratusz chce wprowadzić na cmentarzach komunalnych selektywną zbiórkę odpadów. W przypadku cmentarzy parafialnych wprowadzenie selektywnej zbiórki jest decyzją proboszczów, nie mniej jednak są różne interpretacje przepisów ustawowych, które wskazują, iż odpady komunalne powinny być odbierane selektywnie. Zdaniem ekspertów odpady powstające na cmentarzach należy traktować jako odpady komunalne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu