Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDla wójta Białych Błot może być to decydująca o dalszym urzędowaniu sesja

Dla wójta Białych Błot może być to decydująca o dalszym urzędowaniu sesja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 czerwiec 2020 00:32

We wtorek 23 czerwca obradować będzie Rada Gminy Białe Błota, która podejmie najważniejsze uchwały w roku. Radni zdecydować mają o kwestii absolutorium dla wójta Dariusza Fundatora, jeżeli większość Rady zgodzi się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej, aby nie udzielić wójtowi absolutorium za rok 2019, wówczas następstwem może być referendum o odwołanie Dariusza Fundatora przed końcem kadencji.

Za rok 2018 wójt również nie otrzymał absolutorium – radni przed rokiem podjęcie takiej decyzji tłumaczyli, iż nie oceniają osoby Dariusza Fundatora, ale urząd, który w 2018 roku sprawował ,,drugi” wicewójt, z uwagi na podjęte środki przez prokuraturę wobec byłego wójta. Wójt Fundator w 2018 roku rządy objął dopiero w listopadzie.

 

W tym roku Komisja Rewizyjna sprawą absolutorium zajęła się w maju. W trakcie posiedzenia przewodniczący komisji radny Sławomir Ruge zarzucał wójtowi błędy w ewidencjonowaniu korzystania z samochodów służbowych. Ruge odniósł się też do przegranych przez gminę spraw sądowych z Regionalnym Zarządem Infrastruktury, z tytułu niezależnie pobieranego podatku od Portu Lotniczego Bydgoszcz. Zdaniem radnego wójt decyzji w temacie tego sporu w żaden sposób nie konsultował z radnymi. W jego opinii błędem wójta była decyzja podjęta w ostatnim czasie, o nieodwoływaniu się od wyroku w przegranej RZI sprawie, choć istniała możliwość odwoławcza.

 

Jeżeli we wtorek Rada Gminy zgodzi się z Komisją Rewizyjną i nie udzieli wójtowi absolutorium, wówczas artykuł 28a ustawy o samorządzie gminnym otworzy drogę do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie skrócenia kadencji wójta. Referendum można rozpisać jeżeli absolutorium nie zostaje udzielone nie szybciej niż 9 miesięcy od rozpoczęcia kadencji i nie później niż na 9 miesięcy przed jej końcem. W ubiegłym roku ta przesłanka nie istniała.

 

We wtorek radni będą obradować zdalnie, czyli łącząc się przez tablety.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu