Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzięki budżetowi obywatelskiemu do końca roku powstaną na trzech osiedlach tężnie

Dzięki budżetowi obywatelskiemu do końca roku powstaną na trzech osiedlach tężnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 czerwiec 2020 19:55
Dzięki budżetowi obywatelskiemu do końca roku powstaną na trzech osiedlach tężnie Fot: Robert Sawicki / UMB

Minitężnie solankowe na Osowej Górze, Wyżynach i w Fordonie to pomysł Doroty Lakner, która w ubiegłym roku zgłosiła go jako projekt ponadosiedlowy do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa się spodobała bydgoszczanom, dzięki czemu w konsultacji z inicjatorką opracowano projekt tężni, a w ostatnim czasie ogłoszono przetarg. Minitężnie powinny powstać do końca roku.

- Chciałabym zachęcić mieszkańców do zgłaszania projektów w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Zwłaszcza tych osiedlowych, bo to one są najbliższe naszemu sercu. W przypadku zadań ponadosiedlowych swoje wsparcie oferuje miasto oraz przedstawiciele rad osiedli – mówiła dzisiaj przed ratuszem Dorota Lakner.

 

Briefing prasowy zorganizował zastępca prezydenta Michał Sztybel, aby zachęcić bydgoszczan do zgłaszania projektów w tegorocznej edycji. Z uwagi na pandemię samorządy tną wydatki, Bydgoszcz postanowiła jednak nie dotykać budżetu obywatelskiego, w którym do rozdysponowania łącznie będzie 16 mln zł. Jest to ponad trzy razy więcej, niż dużym miastom nakazuje ustawa.

 

Do tej pory wpłynęło około 100 propozycji do BBO, z uwagi na epidemię były one przyjmowane jedynie elektronicznie. Zgłoszenia przyjmowane są jednak jeszcze przez blisko miesiąc, do 15 lipca. Projekt można zgłosić - www.bydgoszcz.pl/bdgbo

 

Mieszkańcy zgłaszali w tym roku m.in. powstawanie łąk kwietnych (z racji wpływu na małą retencję służą one przeciwdziałaniu suszy) a także np. pszczelich uli.

 

Projekty możemy zgłaszać w trzech kategoriach: osiedlowych, ponadosiedlowych jak tężnie oraz małych projektów obywatelskich.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu