Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWójt Białych Błot bez wotum zaufania i absolutorium. Radni mogą chcieć go odwołać

Wójt Białych Błot bez wotum zaufania i absolutorium. Radni mogą chcieć go odwołać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 czerwiec 2020 21:22

We wtorek Rada Gminy Białe Błota podejmowała jedne z najważniejszych uchwał w roku, ich treść nie jest korzystna dla wójta Białych Błota Dariusza Fundatora, który drugi rok z rzędu nie otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania. Otwiera to drogę radnym do podjęcia w przyszłości uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie usunięcia wójta z urzędu przed upływem kadencji.

Komisja Rewizyjna uchwałę rekomendującą nieudzielenie wójtowi Dariuszowi Fundatorowi absolutorium przyjęła już w maju, stąd też było wiadomo od jakiegoś czasu, że będzie to dla wójta trudna sesja. Główne zarzuty do wójta to podjęcie bez konsultacji z radnymi decyzji o nieodwoływaniu się od niekorzystnego dla gminy wyroku sądu w sporze z Rejonowym Zarządem Infrastruktury, radni zarzucali też błędy w ewidencjonowaniu wykorzystania samochodów służbowych.

 

- Gdybyśmy tę sprawę zamknęli w 2013 to nie było by odsetek, a na pewno nie tak wysokim. Takie postawienie sprawy otwiera nam nową kartę – bronił swojej decyzji o zakończeniu sporu z RZI wójt Dariusz Fundator. Urząd Gminy prezentował z kolei opinie prawne zarzucające błędy Komisji Rewizyjnej w rekomendowaniu uchwały za nie udzialeniem absolutorium - To nie jest tak, że podejmujecie swobodnie decyzje – przypominał na wtorkowym posiedzeniu mecenas Maciej Dalka - Przy udzielaniu bądź nieudzielaniu absolutorium musicie działać w granicy prawa.

 

- My znamy procedury, jeżeli popełnimy błędy, to za nie odpowiemy – odniósł się do wystąpienia mecenasa radny Łukasz Wyszomirski.

 

Można w pojawiające się wzajemnie zarzuty wchodzić głębiej, ale wtorkowa sesja była w praktyce plebiscytem siły przebicia wójta w Radzie Miejskiej. Za nieudzielaniem absolutorium było aż 16 radnych, przeciw głosowało tylko 4. Również 16 radnych było przeciwko udzielaniu wójtowi wotum zaufania.

 

- Musiał pan zdawać sprawę, że w kadencji będą nie tylko osoby poklepujące po plecach i klaskające, gdy pana zobaczą, ale takie które powiedzą wprost co im się nie podoba – przypominał w dyskusji wójtowi, radny Sławomir Ruge - Główne pana błędy to jest wytwarzanie atmosfery konfliktu pana zresztą rady. Ludzie to widzą i po wyciągnięciu wniosków stwierdzają, że nie jest pan krystaliczny jak pokazuje się w mediach.

 

Wtorkowa sesja odbywała się w formie, którą można nazwać hybrydową. Została zwołana w trybie zdalnym, ale większość radnych przybyła na miejsce odbywania się sesji, tylko kilku radnych łączyło się zdalnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu