Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawie dwa lata po wyborach, w Białych Błotach wciąż się kotłuje

Prawie dwa lata po wyborach, w Białych Błotach wciąż się kotłuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 czerwiec 2020 14:58

Nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku dojdzie do podwójnego referendum w gminie Białe Błota – z jednej strony o skrócenie kadencji wójta Dariusza Fundatora, z drugiej strony o skrócenie kadencji Rady Gminy. Oba organy – organ władzy wykonawczej oraz organ stanowiący, znajdują się w konflikcie.

We wtorek Rada Gminy przy 16 głosach za i 4 przeciw opowiedziała się za tym, aby nie udzielać wójtowi Dariuszowi Fundatorowi absolutorium za rok 2019. Otwiera to drogę prawną do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie odwołania wójta. Zważywszy na to, że 16 radnych już opowiedziało się za nie udzielaniem absolutorium, to nie można wykluczyć podjęcia również uchwały o rozpisaniu referendum. Radni zarzucają wójtowi Dariuszowi Fundatorowi brak współpracy z Radą Gminy.

 

Część mieszkańców uważa, że to Rada Gminy celowo nie chce porozumieć się z wójtem, który nieco zamącił w utartych przez wiele lat w gminie układach. Stąd też powraca dyskusja sprzed kilku miesięcy, aby na drodze obywatelskiej inicjatywy doprowadzić do referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Białe Błota. Żeby doprowadzić do referendum, konieczne będzie zebranie nieco ponad 1,6 tys. podpisów mieszkańców gminy Białe Błota (10% uprawnionych do głosowania w gminie).

 

Niewykluczone, że Państwowa Komisja Wyborcza, gdyby pojawiły się dwa wnioski o referendum, ustaliłaby wybory w jednym dniu, co pozwoliłoby z jednej strony zaoszczędzić środki finansowe (koszty referendum pokrywa gmina), a z drugiej umożliwić wypowiedzenie się mieszkańcom w sprawie jak oceniają wójta i Radę Gminy.

 

Zawsze kluczowa jest frekwencja

Żeby doszło do odwołania, danego organu w referendum musi wziąć przynajmniej 3/5 liczby wyborców biorących udział przy wyborze danego organu, którzy w większości poprą skrócenie kadencji organu.. Z tego powodu praktycznie łatwiej będzie odwołać wójta, bowiem w drugiej turze oddano łącznie 6939 ważnych głosów, czyli w referendum w sprawie odwołania wójta musi wziąć udział przynajmniej 4164 mieszkańców. W wyborach do Rady Gminy głosowało prawie 9 tys. wyborców, czyli dla odwołania tego organu minimalna frekwencja musi wynieść 5247.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu