Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMSWiA już blisko dwa miesiące milczy w sprawie wydarzeń bydgoskich

MSWiA już blisko dwa miesiące milczy w sprawie wydarzeń bydgoskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 czerwiec 2020 08:45

1 i 3 maja w Bydgoszczy odbywały się symboliczne obchody rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w ramach której działacze Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji organizowali tzw. spacery. Interweniowali policjanci legitymując uczestników, interpelacje w tej sprawie 5 maja złożył poseł Jan Szopiński.

Wedle jakich kryteriów Policja stwierdziła, że grupa osób spacerująca pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w dniu 3 maja 2020 roku stanowiła zgromadzenie w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku Prawo o zgromadzeniach?- pyta poseł Jan Szopiński ministra spraw wewnętrznych - Kto wydał funkcjonariuszom obecnym pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego polecenie legitymowania spacerujących?

Parlamentarzysta wskazuje również wątpliwości co do ,,sztuki” legitymowania uczestników, podkreślając naruszenia zasad np. nie podanie podstawy faktycznej podjęcia interwencji oraz niewylegitymowanie się przeprowadzających czynności policjantów z nazwiska i stopnia.

Uprzejmie proszę Pana Ministra o zbadanie w trybie nadzoru sprawy działań Policji w związku z wydarzeniami patriotycznym w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy oraz o przekazanie mi uzyskanych przez Pana Ministra wyjaśnień dotyczących ww. pytań, niezależnie od odpowiedzi na nie komendanta miejskiego Policji w Bydgoszczy udzielonej ich autorom – czytamy w interpelacji.

Mówimy o zapytaniu złożonym przez posła blisko 2 miesiące temu, na które do dzisiaj MSWiA nie udzieliło odpowiedzi. Od tego czasu wielokrotnie zmieniły się rządowe rozporządzenia dotyczące możliwości przemieszczania się. Dwa dni po złożeniu interpelacji – 9 maja, w Bydgoszczy odbyło się kolejne zgromadzenia z okazji Dnia Europy, w trakcie którego wylegitymowano byłego prezydenta Bydgoszczy, obecnie radnego wojewódzkiego Romana Jasiakiewicza. Działania policyjne skrytykował w stanowisku Sejmik Województwa.

• Mamy mistrza i mistrzynię Polski w szachach znad Brdy

Co prawda nie wywodzą się z Bydgoszczy, ale to dosłownie nad Brdą ten tytuł wywalczyli. Piątek był ostatnim dniem zmagań 78. Mistrzostwa Polski w Szachach mężczyzn i 73. Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach. Zawody przez przeszło tydzień rozgrywane były w hotelu Holiday Inn zlokalizowanym nad Brdą. Patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

• Sportis zabiera punkty liderowi, Chemik wiceliderowi

1 maja odbywają się rozgrywki 24 kolejki IV ligi – do małej niespodzianki doszło w Łochowie, gdzie miejscowy Sportis zremisował z liderem Zawiszą Bydgoszcz. Sytuacja niebiesko-czarnych specjalnie się nie zmieniła, bowiem również wicelider stracił punkty.

Mecz pomiędzy Sportisem i Zawiszą był w miarę wyrównany, oba zespoły od początku spotkania starały się grać uważnie, żaden z zespołów nie wywalczył wyraźnej przewagi. W 25 minucie rzut wolny wykorzystał Ariel Jastrzębski, który pięknym strzałem dał Zawiszy prowadzenie. W drugiej odsłonie gospodarze z coraz większą determinacją starali się wyrównać, to się opłaciło bowiem ładnym strzałem w 70 minucie do remisu doprowadził Słupecki Ostatnie minuty należały już do Sportisu, ale żaden z klubów nie zdobył już bramki. Wszystkie gole można obejrzeć powyżej na naszym skrócie filmowym.

W tym samym czasie na Glinkach Chemik podejmował wicelidera Włocłavię Włocławek. W 88 minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Maciej Sobczyk, dzięki czemu Chemik awansował na wicelidera. Zawisza utrzymuje natomiast 6 punktów przewagi nad Chemikiem (Chemik ma rozegrany mecz więcej od Zawiszy, będzie zatem jedną kolejkę pauzował) i 7 punktów nad Włocłavią.

Etykiety: piłka nożna