Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejny krok w budowie bydgoskiego respiratora

Kolejny krok w budowie bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 lipiec 2020 00:12

Po wybuchu pandemii COVID-19 resort nauki i szkolnictwa wyższego zaproponował środowisku naukowemu opracowanie polskiego respiratora, tak na wszelki wypadek, gdyby doszło do masowego przyrostu zachorowań i sprzęt jakim dysponuje Polska był niewystarczający. Na tą odezwę odpowiedział Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy prototypem Coviventilucm01.

W ostatnim czasie liczba aktualnie chorych w Polsce zaczęła spadać, nie wiemy jak potoczy się dalej epidemia, ale być może druga fala COVID-19 będzie łagodniejsza, a są też hipotezy, iż w ogóle do niej nie dojdzie. Prototyp

Coviventilucm01 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP jednak już powstał, więc jest szansa, że projekt ten znajdzie zastosowanie na rynku komercyjnym, w szczególności, że respiratory na europejskim rynku są towarem deficytowym.

 

- Rozumiem, że każdy prototyp jest czymś co jest zalążkiem czegoś jeszcze doskonalszego, dzięki temu coś robi się super doskonałe. To jest nowa gałąź przemysłu, która myślę powinna się w Polsce rozwijać. Nie możemy jako Europa ciągle patrzeć na to, gdzie jest najtańsza siła robocza i wszystkie zagraniczne pomysły rozwijane są tam daleko, a jak widzimy musimy liczyć sami na siebie najbardziej – powiedział w maju, podczas wizyty na UTP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz. W projekt zaangażowany jest Szpital Wojskowy z Polikliniką w Bydgoszczy oraz przedstawiciele branży medycznej.

 

Przed tygodniem Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy poinformował, że trwa załatwianie zezwoleń dla wyprodukowania serii próbnej urządzenia, która zostanie poddana badaniom klinicznym, w celu dopuszczenia bydgoskiego respiratora do użytku.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu