Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne orzeczenie podważa policyjne działania, tym razem dotyczy zgromadzeń

Kolejne orzeczenie podważa policyjne działania, tym razem dotyczy zgromadzeń

Napisane przez  Ł.R. / oko.press Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 lipiec 2020 07:20

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie prowadzone przeciwko uczestnikom marcowych protestów – informuje portal oko.press - Ta sprawa może mieć znaczenie dla wszystkich, którzy ostatnio uczestniczyli w pokojowych zgromadzeniach – czytamy na portalu. W dniach 1, 3 i 9 maja w centrum Bydgoszczy odbywały się protesty, w trakcie których interweniowały duże siły policyjne.

Krytycznie działania bydgoskiej policji ocenił w stanowisku Sejmik Województwa. Komendant Wojewódzki Policji odnosząc się do wystąpienia Sejmiku stwierdził, że policyjne działania były prawidłowe, bowiem stwierdzono nielegalne zgromadzenie, bowiem w tamtym okresie obowiązywały obostrzenia zakazujące jakiekolwiek gromadzenia się.

 

Zdaniem warszawskiego sędziego Prószyńskiego, który orzekał w sprawie zgromadzenia w stolicy - Zgodnie z art. 57 Konstytucji RP ograniczenia wolności zgromadzeń może przewidywać wyłącznie ustawa. Jakiekolwiek ograniczenia tej wolności muszą spełniać w warunki określone w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

 

W niedzielę przytaczaliśmy postanowienie Sądu Rejonowego w Kościanie, który badając wniosek o ukaranie mężczyzny, który poruszał się rowerem bez maski ochronnej stwierdził, że ograniczenia przemieszczaniu, czyli ograniczenia swobód obywatelskim, mogą być wprowadzone jedynie ustawą, a nie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Mamy zatem kolejne orzeczenie sądowe kwestionujące porządek prawny jaki funkcjonował na przełomie marca, kwietnia, a także na początku maja.

 

- Od samego początku byłem takiego samego zdania, bo oprócz Konstytucji mamy też międzynarodowe konwencje, a także Unia Europejska gwarantuje prawa obywatelskie, które są rzeczą świętą – komentuje orzeczenia sądów Roman Jasiakiewicz, radny wojewódzki, wobec którego 9 maja policjanci podjęli interwencję, a następnie wezwano go na komisariat w charakterze podejrzanego o udział w nielegalnym zgromadzeniu, będącego popełnieniem wykroczenia. Zdaniem Jasiakiewicza działania mające na celu uniemożliwienie pokojowemu manifestowaniu naruszało prawo.

 

Na komisariacie Jasiakiewicza policjant bez protokołowania spotkania upomniał, co najprawdopodobniej zakończyło całe postępowanie.

 

W wyjaśnieniach Komendanta Wojewódzkiego opisano szczegółowo jakie hasła polityczne towarzyszyły zgromadzeniom. Jasiakiewicz dziwi się, że policja rejestrowali ich treść, co świadczyć ma o podłożu politycznym tamtych działań.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

  • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

    PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu