Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne orzeczenie podważa policyjne działania, tym razem dotyczy zgromadzeń

Kolejne orzeczenie podważa policyjne działania, tym razem dotyczy zgromadzeń

Napisane przez  Ł.R. / oko.press Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 lipiec 2020 07:20

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie prowadzone przeciwko uczestnikom marcowych protestów – informuje portal oko.press - Ta sprawa może mieć znaczenie dla wszystkich, którzy ostatnio uczestniczyli w pokojowych zgromadzeniach – czytamy na portalu. W dniach 1, 3 i 9 maja w centrum Bydgoszczy odbywały się protesty, w trakcie których interweniowały duże siły policyjne.

Krytycznie działania bydgoskiej policji ocenił w stanowisku Sejmik Województwa. Komendant Wojewódzki Policji odnosząc się do wystąpienia Sejmiku stwierdził, że policyjne działania były prawidłowe, bowiem stwierdzono nielegalne zgromadzenie, bowiem w tamtym okresie obowiązywały obostrzenia zakazujące jakiekolwiek gromadzenia się.

 

Zdaniem warszawskiego sędziego Prószyńskiego, który orzekał w sprawie zgromadzenia w stolicy - Zgodnie z art. 57 Konstytucji RP ograniczenia wolności zgromadzeń może przewidywać wyłącznie ustawa. Jakiekolwiek ograniczenia tej wolności muszą spełniać w warunki określone w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

 

W niedzielę przytaczaliśmy postanowienie Sądu Rejonowego w Kościanie, który badając wniosek o ukaranie mężczyzny, który poruszał się rowerem bez maski ochronnej stwierdził, że ograniczenia przemieszczaniu, czyli ograniczenia swobód obywatelskim, mogą być wprowadzone jedynie ustawą, a nie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Mamy zatem kolejne orzeczenie sądowe kwestionujące porządek prawny jaki funkcjonował na przełomie marca, kwietnia, a także na początku maja.

 

- Od samego początku byłem takiego samego zdania, bo oprócz Konstytucji mamy też międzynarodowe konwencje, a także Unia Europejska gwarantuje prawa obywatelskie, które są rzeczą świętą – komentuje orzeczenia sądów Roman Jasiakiewicz, radny wojewódzki, wobec którego 9 maja policjanci podjęli interwencję, a następnie wezwano go na komisariat w charakterze podejrzanego o udział w nielegalnym zgromadzeniu, będącego popełnieniem wykroczenia. Zdaniem Jasiakiewicza działania mające na celu uniemożliwienie pokojowemu manifestowaniu naruszało prawo.

 

Na komisariacie Jasiakiewicza policjant bez protokołowania spotkania upomniał, co najprawdopodobniej zakończyło całe postępowanie.

 

W wyjaśnieniach Komendanta Wojewódzkiego opisano szczegółowo jakie hasła polityczne towarzyszyły zgromadzeniom. Jasiakiewicz dziwi się, że policja rejestrowali ich treść, co świadczyć ma o podłożu politycznym tamtych działań.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu