Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy Fiedlera nie powstaną bloki w trybie ustawy ,,lex developer”

Przy Fiedlera nie powstaną bloki w trybie ustawy ,,lex developer”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 lipiec 2020 11:51

Spec ustawa z 2018 roku ma na celu przyśpieszyć budowę mieszkań, pozwalając pominąć dotychczas stosowane standardy planistyczne, np. pomijać zapisy planów miejscowych. Z tego powodu została okrzyknięta przez branżę ,,lex developer”. W przypadku stosowania tego przepisu kluczową rolę odgrywa rada gminy.

Rada Miasta Bydgoszczy wnioskami o ustanowienie inwestycji mieszkalnej w trybie ,,lex developer” zajmowała się trzy razy, zajmując się wnioskami dotyczącymi Fordonu. Jesienią ubiegłego roku bydgoscy radni odmówili najpierw (październik) zgody na ustanowienie inwestycji przy ulicy Twardzickiego, a w listopadzie przy ulicy Fieldorfa. W obu przypadkach przeciwko planom developerów protestowali mieszkańcy. Inwestorzy zaskarżyli jednak decyzje radnych do sądu.

 

Jeżeli chodzi o Twardzickiego to w marcu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał rację bydgoskiego samorządu, odrzucając skargę inwestora. Być może zostanie wniesione odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

W lipcu natomiast WSA w Bydgoszczy umorzył postępowanie dotyczące ulicy Fieldorfa. Jak informuje w mediach społecznościowych dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska, inwestor wycofał skargę. Dla mieszkańców, którzy protestowali przeciwko budowie bloków w swoim sąsiedztwie oznacza to, że mogą już spać spokojnie.

 

Trzeci raz wnioskiem w trybie ,,lex developer” Rada Miasta Bydgoszczy zajęła się w maju – inwestor wnioskował o zgodę na budowę bloku na skrzyżowaniu ulic Igrzyskowej i Akademickiej. Argumenty za wyrażeniem zgody przekonały radnych, aby wyrazić zgodę – w głosowaniu nikt nie głosował przeciwko.

 

Dwa lata funkcjonowania specustawy pokazują jednak, że decyzja rady gminy nie jest zawsze obligatoryjna i radni nie wyrażając zgody muszą to solidnie uzasadnić, inaczej samorząd może przegrać przed sądem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydawał też negatywne wyroki dla samorządów – w czerwcu ubiegłego roku Rada Miejska w Inowrocławiu odmówiła budowy bloku przy ulicy Solnej, inwestor zaskarżył uchwałę do WSA i w grudniu wygrał. Porównując jednak uzasadnienia przygotowane przez bydgoską MPU w sprawie inwestycji w Fordonie, a inowrocławską uchwałą, to inowrocławski samorząd swój brak zgody uzasadnił ,,dość lakonicznie”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

    Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu