Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrójwymiarowy mural na Kujawskiej może stać się kolejną perełką Bydgoszczy

Trójwymiarowy mural na Kujawskiej może stać się kolejną perełką Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 lipiec 2020 16:12

Prace związane z budową torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej – a właściwie w odsłoniętym tunelu systematycznie się toczą. Pojawił się pomysł, aby stworzyć mural kilkusetmetrowy, który być może będzie także największym muralem w Polsce. Plastyk Miejski ogłosił konkurs, który być może zyska nawet charakter międzynarodowy.

- Mural będzie widziany z okien jadącego tramwaju, dlatego bardzo nam zależy żeby ta kompozycja była dynamiczna, futurystyczna, ale jednocześnie bardzo praktyczna – wyjaśnia plastyk miejski Marek Iwiński.

 

- To miejsce, aż się prosi, aby je wykorzystać – podkreśla prof. Dariusz Markowski, z Rady ds. Estetyki Miasta - Od samego początku staraliśmy się ten mural stworzyć w zupełnie innym wymiarze - na świecie są murale trójwymiarowe, gdzie znajdujemy się w przestrzeni wychodzącej wręcz z chodników, wchodzące gdzieś w różne miejsca. Żeby tego typu mural powstał w tym miejscu, aby osoba jadąca tramwajem wchodziła w nową rzeczywistość.

 

Dla lepszego efektu - Dopuszcza się wprowadzenie elementów realistycznych w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementów reliefowych, przestrzennych, plastycznych tworzących formę architektonicznej artystycznej instalacji, która będzie nawiązywać stylistycznie do charakteru miejsca – podkreśla Iwiński.

 

Mural będzie miał szerokość 220 metrów, na każdej z dwóch ścian oraz wysokość od 3 do 4 metrów (ściany są pochyłe, stąd też wysokość na różnych odcinkach jest różna). Warunkiem postawionym dla twórców jest zachowanie powściągliwości kolorów, aby mural był stonowany, a nie atakował odbiorcy krzykliwymi barwami

 

Budżet na wykonanie muralu to 80 tys. zł, autor zwycięskiej koncepcji otrzyma również 5 tys. zł nagrody. Projekty konkursowe można do 9 września kierować mailowo - m.iwinski@um.bydgoszcz.pl

 

Przewiduje się wykonanie dzieła do 30 listopada bieżącego roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu