Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRegionalna Izba Obrachunkowa negatywnie o działaniach radnych z Białych Błot

Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie o działaniach radnych z Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 lipiec 2020 08:15

W czerwcu Rada Gminy Białe Błota podjęła uchwałę o nieudzieleniu absolutorium wójtowi Dariuszowi Fundatorowi. Podjęta uchwała otwiera drogę do doprowadzenia przez Radę Gminy referendum w sprawie odwołania wójta. Nieudzielenie absolutorium negatywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, która prowadzi nadzór nad polityką fiskalną samorządów.

Główny zarzut RIO kierowany do Rady Gminy to brak przedstawienia faktycznych powodów, które mogły uzasadniać nieudzielenie wójtowi Fundatorowi absolutorium za rok 2019 – w przedmiocie nieudzielenia absolutorium powinna być dyskusja radnych, w wyniku której dojdzie do jednoznacznej oceny realizacji budżetu gminy przez organ wykonawczy wraz ze wskazaniem stopnia jego zawinienia za rozbieżności pomiędzy planowanymi i wykonanymi wielkościami – czytamy w stanowisku RIO.

 

Izba stwierdza, że takowe fakty w trakcie prac nad uchwałą o nieudzieleniu absolutorium nie zostały przedstawiono – W ramach dyskusji nie udowodniono zawinienia organu wykonawczego za rozbieżności – czytamy dalej.

 

Jeden z głównych zarzutów jakie postawili radni wójtowi, było nieodwołanie się przez Dariusza Fundatora w imieniu gminy od niekorzystnego dla Białych Błot wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, dotyczącego sporu z Regionalnym Zarządem Infrastruktury, z tytułu nienależnie pobieranego w przeszłości od RZI podatku, w kwocie prawie 1,9 mln zł. Wójt Dariusz Fundator stwierdził, że w jego opinii szansę na wygranie tej sprawy są na tyle małe, że nieodwoływanie się ochroni gminę przed kosztami jego wniesienia oraz kolejnymi odsetkami. Zdaniem wójta źle się stało, że poprzedni wójtowi przeciągali sprawę, przez co latami naliczane były dodatkowe odsetki. W opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, ta sprawa nie może jednak stanowić uzasadnienia dla podjęcia uchwały o nieudzieleniu wójtowi absolutorium.

 

Rada Gminy może się od tej opinii RIO odwołać, nie mniej jednak jest to tylko opinia, która nie powinna wywołać żadnych skutków prawnych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu