Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTegoroczne pielgrzymki będą inne. Pierwsi pielgrzymi z Diecezji Bydgoskiej już w drodze

Tegoroczne pielgrzymki będą inne. Pierwsi pielgrzymi z Diecezji Bydgoskiej już w drodze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 lipiec 2020 18:56
Tegoroczne pielgrzymki będą inne. Pierwsi pielgrzymi z Diecezji Bydgoskiej już w drodze Fot: Facebook / Grupa Zlota

Pandemia koronawirusa postawiła na głowie życie religijne w Polsce. - lipiec to natomiast miesiąc, w którym co roku wyruszała pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne pielgrzymka odbywa się w dość nietypowej formule duchowo-sztafetowej.

Fizycznie przedstawiciele grup pielgrzymkowych wraz z kapłanami wyruszają do Częstochowy, będą to jednak symboliczne reprezentacje. Będą oni się modlić w intencjach osób, które z nimi wędrowały w latach poprzednich, które z kolei będą uczestniczyć w pielgrzymce duchowo. Ograniczenie pielgrzymowania do kilku osób na grupę, ma maksymalnie zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się COVID-19. Uczestnicy będą się na trasie wymieniać, na tym z kolei polegać ma wymiar sztafetowy. Takie decyzje podjęto w przypadku Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej oraz wyruszającej kilka dni później pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Jak czytamy na stronie pielgrzymka.bydgoszcz.pl, uczestnictwo duchowe w pielgrzymce polega na codziennym uczestnictwie we Mszy Świętej, najlepiej w swojej parafii, a także codziennej modlitwie we wspólnych intencjach pielgrzymki. Hasło tegorocznej pielgrzymki to ,,Wielka tajemnica wiary”.

 

Diecezja Bydgoska oficjalnie wyruszy we wtorek 21 lipca – co roku bowiem pielgrzymka wyruszała tego dnia, wyjątkiem był rok Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, wówczas pielgrzymka odbyła się szybciej, aby nie kolidować z wydarzeniami z udziałem papieża Franciszka.

 

Pierwsi pielgrzymi w ramach bydgoskiej pielgrzymki już wyruszyli – w sobotę z Górki Klasztornej wyruszyła grupa złota, w grupie dosłownie kilku osób. Złoci zawsze wyruszali 18 lipca, aby 24 lipca dotrzeć do Lichenia, skąd zmierzali już razem w kierunku Jasnej Góry, z pielgrzymami, którzy wyruszyli 21 lipca z Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu