Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzeum Okręgowym kieruje już nowy dyrektor

Muzeum Okręgowym kieruje już nowy dyrektor

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 sierpień 2020 07:14
Oficjalne wręczenie nominacji Oficjalne wręczenie nominacji Fot: UMB

Od soboty 1 sierpnia rozpoczęła się misja nowego dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, którym został wybrany Wacław Kuczma, postać w lokalnej kulturze na pewno nie anonimowa. Zastąpił on Michała Woźniaka, który kierował Muzeum Okręgowym przez ostatnie lata.

Muzeum Okręgowe to jedna z najważniejszych instytucji kultury i tożsamości w naszym województwie. Oprócz szeregu obiektów reprezentujących różne rodzaje przestrzeni wystawienniczej w centrum miasta – historię Bydgoszczy, twórczość malarską patrona Leona Wyczółkowskiego, sztukę nowoczesną oraz odkrycia archeologiczne, Muzeum Okręgowe posiada również Exploseum, w dawnych fabrykach ładunków wybuchowych Dag Fabrik, uchodzące za atrakcję turystyczną o bardzo dużym potencjale. Nowy dyrektor będzie musiał się też zmierzyć z problemem magazynowanych w Toruniu elementów dawnego Zamku Bydgoskiego, których nasi sąsiedzi nie chcą magazynować.

 

Wacława Kuczmę komisja konkursowa na dyrektora wybrała już w maju. Jest on rodowitym bydgoszczaninem. est absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Od ukończenia studiów w 1982 roku prowadzi działalność w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji artystycznej i performance. Wykładowca akademicki – od 2012 roku przedmiotu Kształtowanie Przestrzeni a od 2015 roku malarstwa na kierunku Wzornictwo na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. W latach 1993-2003 prezes Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy. W latach 2002-2015 dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, od 2015 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu