Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoronawirus może uniemożliwić komisjom doraźnym dokończenie prac (opinia)

Koronawirus może uniemożliwić komisjom doraźnym dokończenie prac (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 sierpień 2020 17:18

Stwierdzony dzisiaj przypadek COVID-19 w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przełoży się na większe środki bezpieczeństwa, trudniejsze warunki pracy radnych, stąd też jest to dobry pretekst, aby się zastanowić, czy powołane w czerwcu komisję doraźne nie powinny zakończyć prac bez rozstrzygnięcia. Prace komisji to zawsze jakieś ryzyko rozpowszechniania wirusa, a zważywszy na to, że pierwsze posiedzenia zbyt dobrego wizerunku Radzie Miasta nie przyniosły, może warto wykorzystać ten pretekst.

W przypadku komisji ds. zalewanych ulic oraz ds. nieświęcących latarni przewodniczący zostali wybrani na siłę, nikt z radnych nie przedstawił też żadnego sensowego plany pracy oraz koncepcji co w ogóle te komisje mają zbadać. Trzeba powiedzieć wprost, że Rada Miasta powołując je się trochę wygłupiła. Nawet, gdyby nie było dzisiejszego incydentu to szansę na wypracowanie przez te komisję sensownych wniosków wydają się dość niskie. Warto może zatem sobie dzisiaj powiedzieć uczciwie, że nie ma sensu tego kontynuować.

 

Nieco inaczej należałoby podejść natomiast do komisji, która dzisiaj z powodu przypadku zachorowania nie doszła do skutku, czyli zajmującej się kryzysem w gospodarce odpadami. Przewodniczący Marcin Lewandowski przygotował plan pracy wskazujący na zagadnienia, które należałoby zbadać – obejmuje się m.in. badania przetargu, ale też spotkania z przedstawicielami firm zajmujących się odbiorem odpadów. Tę kontrolę warto doprowadzić do końca, bowiem przy okazji może uda się zbadać czy wszystkie procedury w ratuszu działały jak należą Nie bez powodu w Konstytucji zapisana jest szczególna rola Najwyższej Izby Kontroli. Doprowadzenie prac do końca powinno być też na rękę prezydentowi, bowiem na temat wyboru Komunalnika krążą ,,na mieście” różne ,,plotki”, stąd też przeprowadzona przez Radę Miasta kontrola mogłaby pomóc rozwiać pojawiające się wątpliwości.

 

W mojej opinii komisja ta powinna wrócić jednak do pracy w sytuacji, gdy sytuacja epidemiczna będzie lepsza, być może na jesień, gdy będzie można jednocześnie ocenić wejście w życie ultimatum zawarte między ratuszem a Komunalnikiem.

 

Formalnie komisja powinna zakończyć pracę również do końca sierpnia, żeby pracę kontrolne przeprowadzić w późniejszym terminie, będzie konieczna zgoda Rady Miasta.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19
 • Stabilacja zachorowań w regionie nie wydaje się trwała

  kujawsko-pomorskim ponownie przekraczała 1 tys. przypadków. Z tego też powodu średnia (dla 7 ostatni dni) liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wzrosła do 52,7, gdy jeszcze w poniedziałek była poniżej 50. Dylematem jest natomiast określenie czy to powyżej czy poniżej średniej krajowej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu