Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoronawirus może uniemożliwić komisjom doraźnym dokończenie prac (opinia)

Koronawirus może uniemożliwić komisjom doraźnym dokończenie prac (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 sierpień 2020 17:18

Stwierdzony dzisiaj przypadek COVID-19 w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przełoży się na większe środki bezpieczeństwa, trudniejsze warunki pracy radnych, stąd też jest to dobry pretekst, aby się zastanowić, czy powołane w czerwcu komisję doraźne nie powinny zakończyć prac bez rozstrzygnięcia. Prace komisji to zawsze jakieś ryzyko rozpowszechniania wirusa, a zważywszy na to, że pierwsze posiedzenia zbyt dobrego wizerunku Radzie Miasta nie przyniosły, może warto wykorzystać ten pretekst.

W przypadku komisji ds. zalewanych ulic oraz ds. nieświęcących latarni przewodniczący zostali wybrani na siłę, nikt z radnych nie przedstawił też żadnego sensowego plany pracy oraz koncepcji co w ogóle te komisje mają zbadać. Trzeba powiedzieć wprost, że Rada Miasta powołując je się trochę wygłupiła. Nawet, gdyby nie było dzisiejszego incydentu to szansę na wypracowanie przez te komisję sensownych wniosków wydają się dość niskie. Warto może zatem sobie dzisiaj powiedzieć uczciwie, że nie ma sensu tego kontynuować.

 

Nieco inaczej należałoby podejść natomiast do komisji, która dzisiaj z powodu przypadku zachorowania nie doszła do skutku, czyli zajmującej się kryzysem w gospodarce odpadami. Przewodniczący Marcin Lewandowski przygotował plan pracy wskazujący na zagadnienia, które należałoby zbadać – obejmuje się m.in. badania przetargu, ale też spotkania z przedstawicielami firm zajmujących się odbiorem odpadów. Tę kontrolę warto doprowadzić do końca, bowiem przy okazji może uda się zbadać czy wszystkie procedury w ratuszu działały jak należą Nie bez powodu w Konstytucji zapisana jest szczególna rola Najwyższej Izby Kontroli. Doprowadzenie prac do końca powinno być też na rękę prezydentowi, bowiem na temat wyboru Komunalnika krążą ,,na mieście” różne ,,plotki”, stąd też przeprowadzona przez Radę Miasta kontrola mogłaby pomóc rozwiać pojawiające się wątpliwości.

 

W mojej opinii komisja ta powinna wrócić jednak do pracy w sytuacji, gdy sytuacja epidemiczna będzie lepsza, być może na jesień, gdy będzie można jednocześnie ocenić wejście w życie ultimatum zawarte między ratuszem a Komunalnikiem.

 

Formalnie komisja powinna zakończyć pracę również do końca sierpnia, żeby pracę kontrolne przeprowadzić w późniejszym terminie, będzie konieczna zgoda Rady Miasta.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu