Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwiązywanie problemu zalanych ulic to także walka ze zjawiskiem suszy

Rozwiązywanie problemu zalanych ulic to także walka ze zjawiskiem suszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 sierpień 2020 06:33

O problemie zalanych ulic mówi się w bydgoskim samorządzie ostatnio dość często, choć sposób funkcjonowania powołanej do tego zadania komisji doraźnej powagi sprawie nie przynosi. Warto spojrzeć na problem jednak szerzej, jak na problematykę natury klimatycznej.

Jedną z głównych przyczyn tego, że po większym deszczu zalewa nam ulice, jest wzrost w ostatnich latach tzw. anomalii pogodowych. Pada rzadziej, za to porządniej. Z punktu widzenia suszowego nie jest to też zbyt dobre bowiem, przy takiej samej ilości opadów, to woda znacznie bardziej wchłonie w glebę gdy mamy długotrwały opad od krótkiego ale za to bardzo intensywnego.

 

Na przełomie maja i czerwca największe polskie miasta skupione w ramach Unii Metropolii Polskich zawarły porozumienie w ramach którego deklarują się włączyć w walkę ze zjawiskiem suszy, m.in. poprzez rozwój szeroko pojętej retencji. Zdaniem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego nad Brdą flagowym projektem jest realizowany obecnie program kanalizacji deszczowej, w ramach którego powstanie łącznie 81 zbiorników retencyjnych i urządzeń podobnych, podczyszczalnia ścieków deszczowych, około 14 km nowych kanałów deszczowych, modernizacja około 90 km istniejących już kanałów oraz instalacja urządzeń pozwalających regulować pracą układu kanalizacji ściekowej, dzięki czemu powstanie system inteligentnego sterowania rozproszeniem.

 

Realizacja tych zamierzeń, która może zostać zakończona w przyszłym roku, pozwolić ma na rozwiązanie problemu zalewanych ulic, ale też z racji tego, że wody będą gromadzone w zbiornikach retencyjnych, pozwoli zniwelować skutki suszy. Inwestycja kosztować będzie 258 mln zł, z czego ponad 154 mln to dotacja z Unii Europejskiej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu