Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 sierpień 2020 00:11
Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny fot. W. Woźniak / Muzeum Okręgowe

W minionym tygodniu w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy odbyło się uroczyste przekazanie obrazów zrabowanych w trakcie II wojny światowej, które udało się odzyskać w ramach dwóch śledztw prowadzonych przez prokuraturę. W dużej mierze zrabowane obrazy należały do Leona Wyczółkowskiego, który podarował je Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy. Wspomnieć należy, że część odzyskanych dzieł sztuki widniała w rejestrze strat wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Policyjne i prokuratorskie śledztwo zostało wszczęte w ubiegłym roku, gdy pojawiły się informację, że prowadzony jest w Bydgoszczy proceder ukrywania dzieł sztuki, które z uwagi na bycie stratami wojennymi powinny być zwrócone Muzeum. Łącznie odzyskano 400 obiektów.

 

 

Wśród odzyskanych dzieł znajduje się obraz Stanisława Ostoi-Chrostowskiego ,,Ucieczka do Egiptu', przedstawiający biblijną scenę. Obraz od 1945 roku uznawany był za zniszczony.

 

 

Odzyskano także obraz Leona Wyczółkowskiego ,,Piwonie”

 

 

Obraz Leona Wyczółkowskiego ,,Chrystus Królowej Jadwigi”

 

 

Panoramę ,,Wawelu” wybitnego bydgoskiego malarza Jerzego Rupniewskiego

 

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu