Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPort Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy

Port Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 sierpień 2020 00:21
Port Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy Fot: PLB

W maju pojawiła się zapowiedź, że kilkanaście polskich lotnisk otrzyma dodatkowe wsparcie pieniężne za utrzymanie gotowości operacyjnej w czasie pandemii. Branża lotnicza należy do tych, które najbardziej ucierpiały z powodu COVID-19 – Port Lotniczy Bydgoszcz do dzisiaj nie wznowił wszystkich połączeń z okresu pandemii i ciężko powiedzieć kiedy to nastąpi i czy część połączeń jak np. z Frankfurtem nie będzie zawieszona na dłużej. Rządowe wsparcie zakładało według wypowiedzi polityków pulę 142 mln zł do podziału na wszystkie ujęte w rozporządzeniu lotniska.

Tak sytuacja wyglądała w maju – zapisy o obowiązku utrzymania przez określone lotniska gotowości operacyjnej w zamian za rekompensatę finansową (co z punktu widzenia portów jest ekonomicznie korzystne) pojawiły się w specustawie przeciwko COVID-19. Rozporządzenie z listą portów opublikowano 4 czerwca, na której jak już pisaliśmy oraz inne lokalne media, znalazł się również Port Lotniczy Bydgoszcz.

 

Jak dowiadujemy się jednak na lotnisku, póki co żadne pieniądze do Bydgoszczy nie trafiły, bowiem potrzebne będzie jeszcze jedno rozporządzenie, które regulować będzie tryb wnioskowania przez dyrektorów portów rekompensaty z tego tytułu. Ze specustawy wynika bowiem, że pomoc ze wspomnianej puli będzie udzielana na wniosek. To rozporządzenie jest jednak cały czas na etapie uzgodnień i jak można odnieść wrażenie, toczony jest dość głęboki wewnętrzny dialog. Z projektów jakie się pojawiają wynika, że wnioski będzie można składać tylko za miesiąc poprzedzający jego złożenie, stąd też w przypadku takiej wersji, PLB nie dostanie pomocy za marzec czy kwiecień, a także za czerwiec od momentu, gdy co prawda wdrożono listę lotnisk od których wymaga się zachowania gotowości, ale z racji tego, że mamy sierpień, to przy wejściu tego rozporządzenia w życie przed 20 sierpnia (co wydaje się mało prawdopodobne), będzie można złożyć wniosek za lipiec.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu