Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski respirator uzyskał cenną opinię

Bydgoski respirator uzyskał cenną opinię

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 sierpień 2020 06:59
Bydgoski respirator uzyskał cenną opinię Fot: Ryszard Wszołek/UTP

 

Pandemia COVID-19 zmieni na pewno w jakimś stopniu naszą gospodarkę, dzisiaj jest wciąż wiele niepewności głównie o przyszłość przy okazji coraz bardziej widocznej recesji, ale sytuacja tworzy też szanse. Pandemia pokazał deficyt urządzeń medycznych jakimi są respiratory, które Europa kupuje głównie na innych kontynentach, być może jej doświadczenie sprawi, że Bydgoszcz stanie się ważnym ośrodkiem w Europie dla nakierowanego w tym kierunku przemysłu.

CoViVentilUCM01 – to nazwa prototypu respiratora, który został opracowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, przy udziale lokalnego biznesu. Respirator opracowano za grant z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, które chcąc zabezpieczyć Polskę na przyszłość, przed ryzykiem deficytu respiratorów, postanowiło zlecić uczelniom wyższym prace w tym kierunku. Przez ostatnie tygodnie prototyp był rozwijany i przechodzi obecnie niezbędne atesty, aby móc trafi do masowej produkcji.

 

W ubiegłym tygodniu na UTP gościł Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk. Ocenił on pozytywnie dzieło bydgoskich naukowców.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu