Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski respirator uzyskał cenną opinię

Bydgoski respirator uzyskał cenną opinię

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 sierpień 2020 06:59
Bydgoski respirator uzyskał cenną opinię Fot: Ryszard Wszołek/UTP

 

Pandemia COVID-19 zmieni na pewno w jakimś stopniu naszą gospodarkę, dzisiaj jest wciąż wiele niepewności głównie o przyszłość przy okazji coraz bardziej widocznej recesji, ale sytuacja tworzy też szanse. Pandemia pokazał deficyt urządzeń medycznych jakimi są respiratory, które Europa kupuje głównie na innych kontynentach, być może jej doświadczenie sprawi, że Bydgoszcz stanie się ważnym ośrodkiem w Europie dla nakierowanego w tym kierunku przemysłu.

CoViVentilUCM01 – to nazwa prototypu respiratora, który został opracowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, przy udziale lokalnego biznesu. Respirator opracowano za grant z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, które chcąc zabezpieczyć Polskę na przyszłość, przed ryzykiem deficytu respiratorów, postanowiło zlecić uczelniom wyższym prace w tym kierunku. Przez ostatnie tygodnie prototyp był rozwijany i przechodzi obecnie niezbędne atesty, aby móc trafi do masowej produkcji.

 

W ubiegłym tygodniu na UTP gościł Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk. Ocenił on pozytywnie dzieło bydgoskich naukowców.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu