Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 sierpień 2020 00:07
Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra Fot: Ministerstwo Klimatu

W środę wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Szczególnie ważna wydaje się zapowiedź zmiany zapisów o maksymalnej stawce dla nieruchomości niezamieszkałych, co według wyliczeń bydgoskiego ratusza pozwoli obniżyć stawki nawet o 5 zł od mieszkańca Bydgoszczy miesięcznie.

 

Jak tłumaczył minister Jacek Ozdoba na konferencji prasowej w Warszawie, jego propozycje mają na celu uelastycznienie systemu. Wśród jego propozycji znajduje się kwestia, o którą zabiegali samorządowcy, w tym prezydent Bydgoszczy, a mianowicie podniesienie maksymalnej opłaty od pomnika przy nieruchomości niezamieszkałej. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu - Obecna granica ustawowa stawek opłat za pojemniki nie wystarcza do pokrycia kosztów, które generowane są w systemie przez nieruchomości niezamieszkałe. Skutkiem tego jest konieczność dopłacania do tych kosztów ze środków pozyskiwanych od mieszkańców lub rezygnacja z obsługi nieruchomości niezamieszkałych przez gminę. Nowe ustawowe stawki maksymalne mają wyeliminować ten problem.

 

Ten problem występować ma w Bydgoszczy, gdzie mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych, muszą dopłacać do kosztów odbioru odpadów od nieruchomości niezamieszkałych, w przypadku których obowiązuje maksymalna ustawowa stawka od pojemnika.

 

Na razie są to propozycje Ministerstwa Klimatu, które muszą przejść przez cały proces legislacyjny i na samym końcu uzyskać podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dopiero po tym, będzie można zmienić regulaminy w samorządach. Według zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla, zmiana tego zapisu w ustawie pozwoli obniżyć stawki w Bydgoszczy o 5 zł od osoby miesięcznie.

 

Ministerstwo chce również podnieść kary za nielegalne wyrzucanie śmieci np. do lasu. Propozycja zakłada karanie zaśmiecania mandatem do 5 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19
 • Stabilacja zachorowań w regionie nie wydaje się trwała

  kujawsko-pomorskim ponownie przekraczała 1 tys. przypadków. Z tego też powodu średnia (dla 7 ostatni dni) liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wzrosła do 52,7, gdy jeszcze w poniedziałek była poniżej 50. Dylematem jest natomiast określenie czy to powyżej czy poniżej średniej krajowej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu