Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProjekt Strategii Rozwoju Województwa nie uwzględnia potencjału Bydgoszczy

Projekt Strategii Rozwoju Województwa nie uwzględnia potencjału Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 sierpień 2020 00:22

W poniedziałek odbyło się zorganizowane przez nas spotkanie poświęcone Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku, nad którą obecnie prowadzone są konsultacje społeczne. Przybyli na spotkanie samorządowcy i społecznicy byli zgodni co do tego, że w zakresie tworzenia metropolii oraz roli naszego województwa w sieci TEN-T, zaproponowany przez Zarząd Województwa dokument nie uwzględnia w pełni potencjału Bydgoszczy.

 

Odpowiedzialny za Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łukasz Krupa przyznał, że zapisy zawarte w projekcie narzucają Bydgoszczy wspólny miejski obszar funkcjonalny z Toruniem. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że metropolie powinny być delimitowane oddolnie, a polityka terytorialna województwa powinna uwzględniać rolę Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, które jest w projekcie Strategii traktowane marginalnie.

 

Panowała również zgoda co do tego, że nowa Strategia Rozwoju Województwa powinna wskazywać za cel strategiczny dążenie do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, co może przyśpieszyć rozwój Węzła Logistycznego Bydgoszcz, z uwagi na wyższą alokację środków unijnych.

 

Dużo uwagi poświecono dyskusji o transporcie zbiorowym. Reprezentujący Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy Paweł Górny wskazywał, że należy położyć większy nacisk na tworzenie węzłów przesiadkowych, które umożliwią szybką przesiadkę np. z kolei na transport miejski. Radna miejska Joanna Czerska-Thomas wskazywała, że mamy wciąż duży problem z wykluczeniem komunikacyjnym i temu zjawisku trzeba też przeciwdziałać.

 

Obecnie byli również przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Koronowie, którzy zaangażowali się w ostatnim czasie w koncepcję budowy kolei z Bydgoszczy przez Koronowo do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Również padł głos, aby to zadanie infrastrukturalne zapisać w nowej Strategii.

 

W toku dyskusji zgłoszono również potrzebę ujęcia w Strategii inwestycji, którą byłaby budowa przystanków kolejowych na Wilczaku i Okolu oraz dobudowa drugiego toru do linii kolejowej nr 209 na obszarze Fordonu.

 

W spotkaniu udział wzięli: Maria Wasiak – zastępca prezydenta Bydgoszczy, Łukasz Krupa – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, radni Miasta Bydgoszczy: Joanna Czerska-Thomas, Maciej Świątkowski i Marcin Lewandowski, Jolanta Zapędowska – kierownik Referatu Rozwoju Miasta, Rafał Wąsowicz i Wojciech Wojtała z koronowskiego stowarzyszenia, Dariusz Smól ze Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy, Paweł Górny – Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy  i Łukasz Religa - Portal Kujawski.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu