Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProjekt Strategii Rozwoju Województwa nie uwzględnia potencjału Bydgoszczy

Projekt Strategii Rozwoju Województwa nie uwzględnia potencjału Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 sierpień 2020 00:22

W poniedziałek odbyło się zorganizowane przez nas spotkanie poświęcone Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku, nad którą obecnie prowadzone są konsultacje społeczne. Przybyli na spotkanie samorządowcy i społecznicy byli zgodni co do tego, że w zakresie tworzenia metropolii oraz roli naszego województwa w sieci TEN-T, zaproponowany przez Zarząd Województwa dokument nie uwzględnia w pełni potencjału Bydgoszczy.

 

Odpowiedzialny za Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łukasz Krupa przyznał, że zapisy zawarte w projekcie narzucają Bydgoszczy wspólny miejski obszar funkcjonalny z Toruniem. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że metropolie powinny być delimitowane oddolnie, a polityka terytorialna województwa powinna uwzględniać rolę Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, które jest w projekcie Strategii traktowane marginalnie.

 

Panowała również zgoda co do tego, że nowa Strategia Rozwoju Województwa powinna wskazywać za cel strategiczny dążenie do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, co może przyśpieszyć rozwój Węzła Logistycznego Bydgoszcz, z uwagi na wyższą alokację środków unijnych.

 

Dużo uwagi poświecono dyskusji o transporcie zbiorowym. Reprezentujący Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy Paweł Górny wskazywał, że należy położyć większy nacisk na tworzenie węzłów przesiadkowych, które umożliwią szybką przesiadkę np. z kolei na transport miejski. Radna miejska Joanna Czerska-Thomas wskazywała, że mamy wciąż duży problem z wykluczeniem komunikacyjnym i temu zjawisku trzeba też przeciwdziałać.

 

Obecnie byli również przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Koronowie, którzy zaangażowali się w ostatnim czasie w koncepcję budowy kolei z Bydgoszczy przez Koronowo do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Również padł głos, aby to zadanie infrastrukturalne zapisać w nowej Strategii.

 

W toku dyskusji zgłoszono również potrzebę ujęcia w Strategii inwestycji, którą byłaby budowa przystanków kolejowych na Wilczaku i Okolu oraz dobudowa drugiego toru do linii kolejowej nr 209 na obszarze Fordonu.

 

W spotkaniu udział wzięli: Maria Wasiak – zastępca prezydenta Bydgoszczy, Łukasz Krupa – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, radni Miasta Bydgoszczy: Joanna Czerska-Thomas, Maciej Świątkowski i Marcin Lewandowski, Jolanta Zapędowska – kierownik Referatu Rozwoju Miasta, Rafał Wąsowicz i Wojciech Wojtała z koronowskiego stowarzyszenia, Dariusz Smól ze Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy, Paweł Górny – Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy  i Łukasz Religa - Portal Kujawski.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

    Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

  • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

    Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu