Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpołecznicy: Samorządy gminne bez wsparcia Samorządu Województwa nie odbudują kolei

Społecznicy: Samorządy gminne bez wsparcia Samorządu Województwa nie odbudują kolei

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 sierpień 2020 00:21

W lipcu działacze Stowarzyszenia na rzecz transportu publicznego w Koronowie na konferencji prasowej przed dworcem Bydgoszcz Główna zaapelowali do samorządów z województwa o skorzystanie z szansy jaką jest program Kolej Plus. Wczoraj stanęli w tym samym miejscu, aby podsumować podjęte przez samorządy działania. Dzisiaj (26 sierpnia) mija ostatni termin zgłaszania wniosków do programu Kolej Plus.

 

- Wykluczenie komunikacyjne jest czymś co dotyka codziennie blisko 14 mln Polek i Polaków – mówił Michał Wysocki. W opinii Stowarzyszenia na rzecz transportu publicznego w Koronowie przeciwdziałać temu można odbudowując nieczynne linie kolejowe, bądź budując nowe linie – Podczas, gdy Europa ulepsza linie kolejowe, modernizuje je, to w Polsce mamy sytuację odwrotną


W lipcu Stowarzyszenie proponowało realizację kilku przedsięwzięć w ramach Kolej Plus w naszym województwie. Dość poważną barierą okazały się jednak finanse, bowiem sfinansowanie 15% wkładu własnego jest poza budżetem miast powiatowych i powiatów - Gminy by chciały, ja też uważam, że powinno to być finansowe z Urzędu Marszałkowskiego, powinno to państwo finansować, nie powinny gminy 15% wkładu własnego zapewniać z własnego budżetu, zwłaszcza sytuacji jaka jest teraz – dodaje Wysocki.

 

 

 

Przy udziale Stowarzyszenia udało się zgłosić dość ciekawy projekt budowy kolei z Bydgoszczy do Koronowa, a następnie przez Sośno do Więcborka, aby dalej wykorzystać istniejące tory w kierunku Sępólna Krajeńskiego i Chojnic – Według naszego projektu pociąg z Bydgoszczy do Koronowa jechałby 20 minut, a do Sępólna Krajeńskiego, czyli najdalej wysuniętego na północ miasta województwa kujawsko-pomorskiego było by to 63 minuty – wyjaśnia Rafał Wąsowicz.

 

 

Więcej o tej koncepcji pisaliśmy w poniedziałek - Prezentujemy koncepcje skomunikowania Bydgoszczy z Chojnicami przez Koronowo

 

Wąsowicz chwalił, że projekt koronowski jest na tle innych wniosków, które składane są w różnych częściach Polski, dość dobrze przygotowany, bowiem już na tym etapie opracowano takie zagadnienia jak geometrie ułożenia torów, wskazano miejsca mijanek (linia projektowana jest jako jednotorowa), a także opracowano czas przejazdu i wstępny rozkład jazdy. Pomagai w tym stowarzyszeniu eksperci zajmujący się tego typu zagadnieniami zawodowo.

 

O ile projekt ten został złożony, to wyzwaniem dla jego realizacji może być zebranie 15% wkładu własnego przez leżące przy projektowanej linii samorządy, dlatego Stowarzyszenie apeluje o zaangażowanie się finansowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Liczymy na to, że nasza działalność i zwrócenie uwagi na ten problem sprawi, że Urząd Marszałkowski podejdzie do tej sprawy poważnie – mówi Michał Wysocki.

 

- Zadaniem gmin jest, w tym przypadku, infrastruktura okołokolejowa, a więc budowa parkingów, budowa stojaków rowerowych, zapewnienie tam, gdzie to będzie konieczne komunikacji autobusowej gminnej, która dowoziłaby do stacji kolejowej mieszkańców, ale sam wkład powinien być zadaniem po stronie Urzędu Marszałkowskiego - podkreśla Rafał Wąsowicz.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu