Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEdwin Erich Dwinger – skruszony propagandzista Goebelsa

Edwin Erich Dwinger – skruszony propagandzista Goebelsa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 wrzesień 2020 00:05

Dzisiaj przypada 81 rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się agresją Niemiec hitlerowskich na Polskę. Wrzesień 1939 roku to wyjątkowo tragiczny czas w dziejach Bydgoszczy, nie bez powodu 60 lat później, podczas pielgrzymi do Polski papież Jan Paweł II właśnie nad Brdą stwierdził, że to miasto naznaczone szczególnym prześladowaniem dla sprawiedliwości. Wydarzenia z września 1939 roku to w bydgoskim przypadku także walka o prawdę.

 

,,Bromberger Blutsonntag” (,,Bydgoska Krwawa Niedziela”) tak propaganda niemiecka prezentowała rzekome wydarzenia z dniach 3 i 4 września 1939 roku, sugerujące, że Polacy dopuścili się prześladowań Niemców i zbrodni na tej mniejszości. Minister Joseph Goebels chciał wykorzystać propagandowo ,,Bromberger Blutsonntag” do usprawiedliwienia agresji Niemiec na Polskę oraz tego co się działo w Bydgoszczy we wrześniu, w październiku i w listopadzie, gdy odbywały się masowe egzekucje polskiej inteligencji oraz Żydów.

 

Na zlecenie Goebelsa faszystowski pisarz Edwin Erich Dwinger opracował broszurę ,,Der Tod of Polen” (,,Śmierć w Polsce”), w której chciał pokazać Polaków jak niżej rozwiniętych cywilizacyjnie, porównując rzekome działania polskich wojsk wobec niemieckich cywilów do okrucieństwa rzymskiego dyktatora cesarza Sulli oraz do znanego z okrucieństwa mongolskiego przywódcy Czingis-Chana. Wydarzenia m.in. z Bydgoszczy przyrównano do Nocy Bartłomieja, rzezi na francuskich ewangelikach. Wprowadzenie wątku religijnego nie było przypadkowe, bowiem w Bydgoszczy ludność niemiecka była skupiona głównie wokół wyznań protestanckich, natomiast Polacy byli kojarzeni z katolicyzmem.

 

W 1966 roku ukazały się wspomnienia Edwina Erich Dwingera pt. ,,Dwanaście rozmów”, w którym przyznał się, że ,,Der Tod of Polen” było dziełem stworzonym na zamówienie propagandy, zaś winę za śmierć niemieckich cywilów, którzy zginęli, gdy 3 września, gdy wybuchła niemiecka dywersja przeciwko wycofującym się polskim oddziałom obwinił Schutzstaffel, znane bardziej dla nas jako SS, które przed wybuchem wojny zaczęły przygotowywać w Bydgoszczy dywersje.

 

Planowano wysadzić budynek mniejszości?

Zdaniem nieżyjącego już działacza mniejszości polskiej w Niemczech Edmunda Osmańczyka, który wydał w 1951 roku publikację ,,Dowody prowokacji. Tajne archiwum Himmlera” SS opracowując plany prowokacji w Polsce, planowało wysadzić budynek Deutsche Vereinigung für Posen und Pommerellen, mającego w Bydgoszczy siedzibę stowarzyszenia reprezentującą mniejszość niemiecką w II RP, planowano wysadzić również niemieckie gimnazja w Bydgoszczy oraz znajdujący się przy ulicy Gdańskiej teatr. Nie ustalono jednak do dzisiaj, dlaczego tego zamiaru nie zrealizowano.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu