Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 wrzesień 2020 17:46

81 lat temu tak jak dzisiaj rozpoczynał się rok szkolny, który jak się potem okazało nie doszedł do skutku z powodu wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj szkoły są otwarte, ale w reżimie sanitarnym do którego nie byliśmy przyzwyczajeni. Co roku 1 września zbieraliśmy się na uroczystej Mszy Świętej, aby później uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych, w tym roku zalecane jest unikanie gromadzenia się.

Co prawda uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy się nie odbyły, ale przedstawiciele władz składali wiązanki kwiatów m.in. przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku.

 

Ciekawa inicjatywa miała miejsce natomiast w Brdyujściu, gdzie przed odsłoniętym w ubiegłym roku pomnikiem poświęconym bydgoskim marynarzom z Oddziału Wisła, można było przez cztery godzinny oddać hołd. W godzinach 10-14 czuwali przy pomniku żołnierze z Garnizonu Bydgoszcz. Przez kolejne godziny pojawiały się w tym miejscu wiązanki kwiatów. Taka forma sprawiała, że udawało się unikać gromadzenia się, jednocześnie wiele środowisk mogło uczcić 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pomnik znajduje się na terenie śluzy, czyli przedsiębiorstwa Wody Polskie.

 

Tablica – pomnik powstała z inicjatywy Romana Kanafouskiego, wnuka dowódcy OW ppor. Romana Kanafouskiego; Roberta Szatkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród oraz Jacka Podwolskiego, przewodniczący Rady Osiedla Brdyujście. Pamiątkowa tablica – pomnik została ufundowana przez szereg podmiotów, ale wiodącą role odegrały Wody Polskie.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu