Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo prymas Wyszyński nazwał patronkę Bydgoszczy – Matką Bożą Pięknej Miłości

To prymas Wyszyński nazwał patronkę Bydgoszczy – Matką Bożą Pięknej Miłości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 wrzesień 2020 17:13

Dzisiaj – 8 września – przypada wspomnienie w Kościele Matki Boskiej Pięknej Miłości, dla bydgoskiego Kościoła jest to dzień szczególny, bowiem ten wizerunek zdobi główny ołtarz w Katedrze Bydgoskiej, która dzisiaj obchodzi uroczystości odpustowe.

Katedra oraz wspomniany obraz Matki Bożej z Różą (inna z jego nazw), to dzisiaj także jedne z cenniejszych zabytków Bydgoszczy. Obraz ten został pierwszy raz koronowany 29 maja 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego, w towarzystwie kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża św. Jana Pawła II. Kardynał Wyszyński koronując ten wizerunek nazwał go Matką Bożą Pięknej Miłości Uroczystość ta odbyła się w kościele na Ugorach, bowiem na uroczystości w dzisiejszej Katedrze nie zgodziły się władze komunistyczne.. Później już jako papież Jan Paweł II, w 1999 roku obraz koronował na bydgoskim lotnisku po raz drugi.

 

Obraz zdaniem prof. Dariusza Markowskiego pochodzi z XVI wieku - Historia obrazu jest bardzo trudna – historycy sztuki i badacze cały czas się spierają na temat czasu jego powstania oraz jego autorstwa. Wykonując badania tego obrazu w roku 1999, przy okazji ukoronowania wizerunku Matki Bożej z Różą przez papieża Jana Pawła II, miałem okazję wykonać szereg badań pokazujących stan zachowania tego obrazu, jak również ocenić jego budowę techniczną. Na podstawie tych analiz, które zostały wykonane, myślę że obraz ten należy łączyć z okresem późnego gotyku i powstał on po 1500 roku.

 

Inni twierdzą, że obraz pochodzi z XV wieku, pojawia się nawet data 1466 roku, w którym miał zostać podarowany jako wotum w zwycięskiej wojnie z Krzyżakami. Obraz wiąże się z kultem Matki Bożej Bydgoskiej, który łączył się z nim przez wieki.

 

Na obrazie widzimy modlącego się mężczyznę oraz napis Mater Dei Memento Mei – Matko Boża pamiętaj o mnie. W oparciu o te sformułowanie powstał hymn do Matki Bożej Pięknej Miłości, do którego powstania przyczynił się nieżyjący już bydgoski poeta Leszek Łęgowski. Kompozycje do jego dzieła stworzył bydgoski kompozytor Marcin Gumiela, do której aranżacje tworzą chory z regionu.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021

Wiadomości z regionu