Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo prymas Wyszyński nazwał patronkę Bydgoszczy – Matką Bożą Pięknej Miłości

To prymas Wyszyński nazwał patronkę Bydgoszczy – Matką Bożą Pięknej Miłości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 wrzesień 2020 17:13

Dzisiaj – 8 września – przypada wspomnienie w Kościele Matki Boskiej Pięknej Miłości, dla bydgoskiego Kościoła jest to dzień szczególny, bowiem ten wizerunek zdobi główny ołtarz w Katedrze Bydgoskiej, która dzisiaj obchodzi uroczystości odpustowe.

Katedra oraz wspomniany obraz Matki Bożej z Różą (inna z jego nazw), to dzisiaj także jedne z cenniejszych zabytków Bydgoszczy. Obraz ten został pierwszy raz koronowany 29 maja 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego, w towarzystwie kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża św. Jana Pawła II. Kardynał Wyszyński koronując ten wizerunek nazwał go Matką Bożą Pięknej Miłości Uroczystość ta odbyła się w kościele na Ugorach, bowiem na uroczystości w dzisiejszej Katedrze nie zgodziły się władze komunistyczne.. Później już jako papież Jan Paweł II, w 1999 roku obraz koronował na bydgoskim lotnisku po raz drugi.

 

Obraz zdaniem prof. Dariusza Markowskiego pochodzi z XVI wieku - Historia obrazu jest bardzo trudna – historycy sztuki i badacze cały czas się spierają na temat czasu jego powstania oraz jego autorstwa. Wykonując badania tego obrazu w roku 1999, przy okazji ukoronowania wizerunku Matki Bożej z Różą przez papieża Jana Pawła II, miałem okazję wykonać szereg badań pokazujących stan zachowania tego obrazu, jak również ocenić jego budowę techniczną. Na podstawie tych analiz, które zostały wykonane, myślę że obraz ten należy łączyć z okresem późnego gotyku i powstał on po 1500 roku.

 

Inni twierdzą, że obraz pochodzi z XV wieku, pojawia się nawet data 1466 roku, w którym miał zostać podarowany jako wotum w zwycięskiej wojnie z Krzyżakami. Obraz wiąże się z kultem Matki Bożej Bydgoskiej, który łączył się z nim przez wieki.

 

Na obrazie widzimy modlącego się mężczyznę oraz napis Mater Dei Memento Mei – Matko Boża pamiętaj o mnie. W oparciu o te sformułowanie powstał hymn do Matki Bożej Pięknej Miłości, do którego powstania przyczynił się nieżyjący już bydgoski poeta Leszek Łęgowski. Kompozycje do jego dzieła stworzył bydgoski kompozytor Marcin Gumiela, do której aranżacje tworzą chory z regionu.

 

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu