Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd tego roku musimy płacić opłatę deszczową. Warto jednak próbować jej uniknąć

Od tego roku musimy płacić opłatę deszczową. Warto jednak próbować jej uniknąć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 wrzesień 2020 06:49

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja rozsyłają do bydgoszczan wzory umów na odprowadzanie deszczówki za pomocą kanalizacji deszczowej – stawka wynosi 4,04 zł/m³ netto. Opłatę radni wprowadzili już kilka lat temu, do końca 2019 roku nieruchomościom tę opłatę rekompensował budżet miasta. W tym roku to się zmieniło.

Opłatę deszczową wprowadzono kilka lat temu przy sprzeciwie opozycji. Konieczność tą tłumaczono przygotowaniem do inwestycji rozbudowy kanalizacji deszczowej (która się odbywa), do czego trzeba było pozyskać preferencyjne finansowanie, wprowadzenie opłaty deszczowej miało zapewnić rentowność MwiK – takie zalecenie formułowała chociażby instytucja finansowa Fitch Ratings.. Dzisiaj warto na sprawę spojrzeć jednak również z punktu widzenia ekologicznego.

 

Nie jest bowiem tak, że każdy musi tę opłatę wnosić, jak wyjaśnia radca prawny Paulina Wenderlich - Opłacie nie podlegają powierzchnie, z których wody opadowe lub roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości i nie są wprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej. A zatem w celu uniknięcia opłat należy odpowiednio zagospodarowywać wodę, a nie odprowadzać jej do kanalizacji deszczowej – tłumaczy. W przypadku zagospodarowania odpadów na terenie nieruchomości należy o tym fakcie poinformować miejskie wodociągi.

 

To działania nie rzecz klimatu

Jeżeli zagospodarujemy odpady na terenie naszej nieruchomości, np. gromadząc wodę w przydomowym zbiorniku, którą możemy później wykorzystać do podlewania roślin, to nie tylko unikniemy opłat, ale też przyczynimy się do wzrostu retencji, czyli przyczynimy się do walki z suszą. Wspieranie retencji na terenach miejskich wydaje się szczególnie ważne.

 

Dzięki temu, że więcej wody zagospodarujemy na swoich działkach, zamiast spuszczać ją kanalizacją deszczową, zyska na tym nasz miejski ekosystem.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu