Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo roku sytuacja w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa się porządkuje

Po roku sytuacja w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa się porządkuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 wrzesień 2020 17:21

Dekretem biskupa z 22 sierpnia biskup Jan Tyrawa na proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa mianował ks. Krzysztofa Buchholza. Jeden z największych sporów ostatnich lat wewnątrz Diecezji Bydgoskiej dobiegł końca. Sprawa była jednak zawiła i wywołała szereg kontrowersji, interweniować musiała również Stolica Apostolska.

 

Wszystko zaczęło się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, gdy biskup Jan Tyrawa podjął plan kilku dość istotnych zmian personalnych w diecezji. Z funkcji opiekuna Wiatraka zdjęty został, właściwie twórca tego dzieła, ks. Krzysztof Buchholz, natomiast Wiatrak przekazano pod zarząd osoby kierującej diecezjalnym Caritas. W praktyce, w kolejnych miesiącach, doprowadziło to do dalszych zmian personalnych we Wiatraku.

 

Księdza Buchholza postanowiono natomiast skierować do centrum Bydgoszczy, do kierowania parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, żeby to było jednak możliwe, trzeba było odesłać proboszcza tej parafii ks. Romana Kneblewskiego na emeryturę. Decyzję zarówno dotyczące ks. Kneblewskiego oraz Wiatraka budziły kontrowersje wśród części wiernych, zbierane były podpisy pod petycjami, odbyły się nawet protesty przed siedzibą kurii. Kuria do petycji się jednak nie odniosła, stąd też powody decyzji nie zostały przedstawione do dzisiaj, co jednak trzeba przyznać biskupowi Tyrawie, gdy byli zainteresowani wierni spotkaniem z nim w tej sprawie, do takich spotkań dochodziło, choć biskup dawał do zrozumienia, że swoich decyzji nie zmieni.

 

W praktyce te zamierzenia wprowadziły dekrety wydane w czerwcu 2019 roku.

 

Z naruszeniem prawa kościelnego i interwencją Watykanu

Największe kontrowersje budził dekret biskupa z czerwca o ustanowieniu ks. Buchholzem proboszczem. Jako jedyne medium w Bydgoszczy w tamtym okresie wskazywaliśmy, że naruszać może takie działanie prawo kanoniczne, bowiem w przypadku złożenia przez jedną ze stron rekursu do Stolicy Apostolskiej – od decyzji biskupa odwołał się ks. Kneblewski – nie można do czasu jego rozparzenia mianować nowego proboszcza, biskup może jedynie powołać administratora parafii, co jest funkcją tymczasową.

 

Stolica Apostolska badając odwołanie ks. Romana Kneblewskiego zwróciła również bydgoskiej kurii uwagę na ten aspekt. Z tego też powodu, w marcu ks. Buchholz otrzymał od biskupa ponowny dekret, w którym mianowany jest z datą czerwca 2019 roku na administratora parafii, tym samym decyzja o ustanowieniu go proboszczem od czerwca 2019 roku uznana została za nieważną.

 

W podobnym okresie Watykan odrzucił odwołanie ks. Kneblewskiego, który postanowił odwołać się do wyższej instancji – Sygnatury Apostolskiej. Z powodu uznania wniosku za niespełniający wszystkich wymogów formalnych, Watykan odwołanie to kilka tygodni temu odrzucił.

 

Pozwoliło to bp. Tyawie mianować ks. Krzysztofa Buchholza na proboszcza parafii, co nastąpiło dopiero dekretem z 22 sierpnia, czyli dobry rok po pierwszej nominacji, która jak się później okazała była nieważna.

 

W praktyce na tym całe zamieszanie dobiega końca.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu