Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Minister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 wrzesień 2020 07:51
Obecnie funkcjonujący ZIT Obecnie funkcjonujący ZIT

Rząd nie planuje ingerować w proces tworzenia ZIT-ów w województwach – wynika z odpowiedzi, jaką na pytania prezydenta Rafała Bruskiego udzieliła minister funduszy i polityki rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jednocześnie zapowiada ona, że dokument na mocy, którego narzucana była do tej pory współpraca bydgosko-toruńska – czyli Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w 2030 roku – wkrótce powinna przestać obowiązywać.

 

O tym, że ministerstwo przychyla się do oddolnego tworzenia ZIT-ów, a dokładnie MOF-ów (Miejskich Obszarów Funkcjonalnych), mówił na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, prezydent Rafał Bruski Przyglądamy się bliżej stanowisku minister Jarosińskiej-Jedynak.

 

W odpowiedzi na pytania bydgoskiego samorządu pada sformułowanie, że zarówno dokumenty unijne nie określają jak mają być tworzone ZIT-y w Polsce, również rząd nie planuje zbyt daleko w ten proces ingerować – W przypadku regulacji krajowych, na przyszły okres programowania Ministerstwo nie przewiduje na ten moment ograniczeń dotyczących delimitacji MOF w województwach, szczególnie w zakresie liczby możliwych MOF w regionie Należy jednakże przyjąć zasadę, że dla jednego ośrodka miejskiego, stanowiącego tzw. rdzeń takiego obszaru funkcjonalnego, możliwe jest wyznaczenie jednego MOF – wyjaśnia pani minister – Wyraźnie podkreślono, że zakres terytorialny delimitacji MOF nie będzie określony lub rekomendowany z poziomu krajowego i wskazane zostały jedyne zasady i warunki, którymi powinny kierować się władze samorządowe województw.

Ministerstwo informuje natomiast, że ZIT-y (MOF) w perspektywie 2021-2027 nie będą musiały być kontynuacją tych obowiązujących.

 

Warunki i nic o nas bez nas

Resort w ramach tych warunków wskazał m.in. posiadanie przez delimitowany obszar MOF rdzenia w postaci miasta lub grupy miast. Stworzenie ZIT będzie wymagało zatem dogadania się co do kształtu pomiędzy zainteresowanymi samorządami, zgodę na daną koncepcję będzie musiała wyrazić również Bydgoszcz.

 

Dokument narzucający duopol bydgosko-toruński ma przejść do lamusa

W kończącej się perspektywie finansowej UE utworzony został ZIT na bazie rdzenia bydgosko-toruńskiego. Narzuciło go Bydgoszczy ministerstwo wskazując na zapisy Umowy Partnerstwa zawartej pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Dla nowej perspektywy taka umowa nie została jeszcze wynegocjowana, ale w cytowanym piśmie mamy zapowiedź, że polski rząd nie będzie o zapisy odgórnie narzucające kształt ZIT-u (MOF) zabiegał.

 

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazuje również, że kończą się w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która zakłada utratę mocy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku. Dokumentu, na podstawie którego, również w przypadku tworzenia ZIT-ów, narzucano współpracę metropolitalną bydgosko-toruńską.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu