Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bruski otrzymał od opozycji laurki

Prezydent Bruski otrzymał od opozycji laurki

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 wrzesień 2020 06:56

Na przełomie lipca i sierpnia pracowały komisje doraźne, które miały zająć się nieprawidłowościami w Bydgoszczy. Genezą powołania tych komisji była kampania wyborcza na Prezydenta RP, w trakcie której lokalni radni PiS sugerowali, że prezydenci Bydgoszczy i Warszawy (rywalem prezydenta Andrzeja Dudy, był prezydent stolicy Rafał Trzaskowski) sobie nie radzą, dlatego wystąpili do powołania komisji doraźnych. Jak wynika ze sprawozdań końcowych, nie mamy do czynienia z ,,bruskogedonem”, jak to nazwał minister Wenderlich, te dokumenty są bardziej laurkami dla włodarza Bydgoszczy, które mogą mieć duże znaczenie polityczne.

 

Nie wchodząc już w sposób w jaki pracowały komisje, który niekiedy mógł odbierać powagę Radzie Miasta Bydgoszczy, przyjrzyjmy się jednak tylko konkluzją.

 

Komisja, która zajmowała się problemem zalewanych ulic stwierdza, że jest to wina zaniedbań wieludziesięciu lat, natomiast Bydgoszcz jako pierwsze miasto w Polsce ,,pioniersko” rozwiązuje ten problem kompleksowo, poprzez szeroki program inwestycyjny. Tak mniej więcej brzmi konkluzja z prac komisji, pod którą podpisali się zarówno radni Koalicji Obywatelskiej oraz PiS. Systematycznie po większych opadach, problem zalewanych ulic był podnoszony przez radnych opozycji, tym sprawozdaniem PiS jednak pozbawił się oręża do walki z prezydentem, skoro radni tego klubu wyrazili uznanie dla ,,pionierskiego” działania. Z punktu widzenia debaty publicznej, wyjaśnienie sprawy w takim consensusie należy ocenić pozytywnie.

 

Wydawało się, że największe pole do popisu ma komisja zajmująca się kryzysem w gospodarce odpadami, związanym przez działalność firmy Komunalnik. Komisja jednak wykazała jedynie zarzut taki, że pozwolono firmie Remondis zabrać swoje pojemniki przed 1 kwietnia oraz zasugerowano lepszą współpracę ratusza z radami osiedla. Zważywszy jednak na to, że kuluarowo opozycja sugerowała, że przetarg był źle przygotowany, ale tych sugestii nie udało się jednak w żaden sposób udowodnić, a nawet wskazać małego błędu w postępowaniu przetargowym. Jeden z radnych co prawda wyraził zdanie odrębne, w którym sugeruje, że należy na przyszłość przeanalizować ten przetarg, aby kolejny przeprowadzić lepiej, ale to jest bardziej figura retoryczna, pozbawiona konkretów – zasadą wyrażania rzeczowych wniosków jest bowiem wskazywanie konkretów. W praktyce ,,wątpliwości co do rzetelności przetargu” nie będą zatem mogły być wykorzystywane jako oręż w walce politycznej.

 

Wygranym tej inicjatywy PiS-u jest prezydent Rafał Bruski, bowiem ,,bruskodegon” okazał się tylko frazesem, a sprawozdania komisji stały się dla niego laurką.

 

Sprawozdania komisji musi przyjąć jeszcze Rada Miasta Bydgoszczy, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze we wrześniu.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu