Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bruski otrzymał od opozycji laurki

Prezydent Bruski otrzymał od opozycji laurki

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 wrzesień 2020 06:56

Na przełomie lipca i sierpnia pracowały komisje doraźne, które miały zająć się nieprawidłowościami w Bydgoszczy. Genezą powołania tych komisji była kampania wyborcza na Prezydenta RP, w trakcie której lokalni radni PiS sugerowali, że prezydenci Bydgoszczy i Warszawy (rywalem prezydenta Andrzeja Dudy, był prezydent stolicy Rafał Trzaskowski) sobie nie radzą, dlatego wystąpili do powołania komisji doraźnych. Jak wynika ze sprawozdań końcowych, nie mamy do czynienia z ,,bruskogedonem”, jak to nazwał minister Wenderlich, te dokumenty są bardziej laurkami dla włodarza Bydgoszczy, które mogą mieć duże znaczenie polityczne.

 

Nie wchodząc już w sposób w jaki pracowały komisje, który niekiedy mógł odbierać powagę Radzie Miasta Bydgoszczy, przyjrzyjmy się jednak tylko konkluzją.

 

Komisja, która zajmowała się problemem zalewanych ulic stwierdza, że jest to wina zaniedbań wieludziesięciu lat, natomiast Bydgoszcz jako pierwsze miasto w Polsce ,,pioniersko” rozwiązuje ten problem kompleksowo, poprzez szeroki program inwestycyjny. Tak mniej więcej brzmi konkluzja z prac komisji, pod którą podpisali się zarówno radni Koalicji Obywatelskiej oraz PiS. Systematycznie po większych opadach, problem zalewanych ulic był podnoszony przez radnych opozycji, tym sprawozdaniem PiS jednak pozbawił się oręża do walki z prezydentem, skoro radni tego klubu wyrazili uznanie dla ,,pionierskiego” działania. Z punktu widzenia debaty publicznej, wyjaśnienie sprawy w takim consensusie należy ocenić pozytywnie.

 

Wydawało się, że największe pole do popisu ma komisja zajmująca się kryzysem w gospodarce odpadami, związanym przez działalność firmy Komunalnik. Komisja jednak wykazała jedynie zarzut taki, że pozwolono firmie Remondis zabrać swoje pojemniki przed 1 kwietnia oraz zasugerowano lepszą współpracę ratusza z radami osiedla. Zważywszy jednak na to, że kuluarowo opozycja sugerowała, że przetarg był źle przygotowany, ale tych sugestii nie udało się jednak w żaden sposób udowodnić, a nawet wskazać małego błędu w postępowaniu przetargowym. Jeden z radnych co prawda wyraził zdanie odrębne, w którym sugeruje, że należy na przyszłość przeanalizować ten przetarg, aby kolejny przeprowadzić lepiej, ale to jest bardziej figura retoryczna, pozbawiona konkretów – zasadą wyrażania rzeczowych wniosków jest bowiem wskazywanie konkretów. W praktyce ,,wątpliwości co do rzetelności przetargu” nie będą zatem mogły być wykorzystywane jako oręż w walce politycznej.

 

Wygranym tej inicjatywy PiS-u jest prezydent Rafał Bruski, bowiem ,,bruskodegon” okazał się tylko frazesem, a sprawozdania komisji stały się dla niego laurką.

 

Sprawozdania komisji musi przyjąć jeszcze Rada Miasta Bydgoszczy, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze we wrześniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu