Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Czarne pająki” z Bydgoszczy, manewry w Czechach i protesty w Grodnie. Co mają wspólnego?

,,Czarne pająki” z Bydgoszczy, manewry w Czechach i protesty w Grodnie. Co mają wspólnego?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 wrzesień 2020 00:05
Ample Strike Ample Strike Fot: Staff Sgt. Devin Nothstine

O tym, że propaganda reżimu Aleksandra Łukaszenki twierdzi, że protestami w tym kraju kieruje się z Bydgoszczy, przez wojskową Centralną Grupę Działań Psychologicznych już kilka razy wspominamy. Grupę, która ma się zajmować Białorusią białoruska telewizja państwowa ONT okrzyknęła mianem ,,czarnych pająków”. Przyglądamy się oficjalnej reżimowej propagandzie.

 

Telewizja ONT 30 sierpnia wyemitowała profesjonalny reportaż sugerujący, że protestują polskie służby z Bydgoszczy. Szczegółowo teorię spiskową o działaniach inspirowanych przez Polskę pisze portal zvezdaweekly. Według tego portalu ,,czarne pająki” to grupa politologów specjalizujących się w działaniach wojennych. Ich celem jest podburzanie ruchów protestacyjnych, w celu wywołania wewnętrznego konfliktu, wojny domowej. Szczególnie aktywna grupa sterowana z Bydgoszczy ma być w Grodnie, gdzie ponad 20% populacji stanowią Polacy, portal wspomina, że jest to miasto również silnie katolickie.

 

Na rozruchy i wojnę domową ma czekać natomiast Polska i NATO, które w takim wypadku miałyby podjąć interwencje zbrojną i zająć terytorium. Portal powołuje się na zmanipulowaną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który miał sugerować, że Polacy są gotowi ,,wziąć pod swoje skrzydła tereny tworzące w przeszłości Rzeczpospolitą”. Warto wspomnieć, że artykuł zaczyna się od cytatu byłego premiera Wielkiej Brytanii Churchilla, który miał porównać Polaków do ,,hien Europy”. Chęć zajęcia przez Polskę m.in. Grodna, to główny przekaz propagandy reżimowej na Białorusi. Sugeruje się, że Polska ma ambicje dążenia do historycznej Unii Polsko-Litewskiej.

 

31 sierpnia w Czechach rozpoczęły się manewry lotnicze NATO Ample Strike 2020, w których co prawda Polacy nie uczestniczą, obecni są natomiast m.in. Węgrzy, Amerykanie czy Niemcy. Manewry potrwają do 19 września. Według białoruskiej reżimowej propagandy to nie jest przypadek, ale przygotowanie do ataku na Białoruś. Ukraina przedstawiana jest w propagandzie jako państwo podporządkowane NATO, które mogłoby w takiej agresji wziąć.

 

Manewry rozpoczęły się także na Białorusi, do udziału w których zaproszono Rosjan. Wspomniany portal zvezdaweekly wprost wskazuje, że to odpowiedź Aleksandra Łukaszenki na przygotowywany ze strony NATO atak.

 

Kilka słów komentarza:

Trzeba jasno wyjaśnić, że powyższy opis, jak to zresztą w jednym z wywiadów wyjaśnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ma służyć użytkowi wewnętrznemu na Białorusi i w Rosji – kreowanie z Polski i NATO wroga ma pomoc reżimowi utrzymać władze. Od ponad miesiąca na Białorusi trwają protesty, z którymi reżim nie potrafi sobie poradzić.

 

Warto zapoznać się jednak z reżimową propagandą, aby odpowiedzialnie komentować kryzys polityczny na Białorusi. Wiedząc, że straszy się Białorusinów chęcią zajęcia przez Polskę Grodna, powinniśmy w publicystyce wystrzegać się takich sugestii, aby nasze wypowiedzi nie zostały wykorzystane przez reżim do potwierdzenia swojej tezy.

 

Sam scenariusz rewizji granic należy traktować jako mało prawdopodobny, a właściwie nierealny, bowiem dla Polski byłoby to kosztowne gospodarczo.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu