Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 wrzesień 2020 16:34
Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

- Powiem szczerze, gdy zobaczyłem tą pracę to mówię – ryzykowny kierunek – ocenił prezydent Rafał Bruski propozycję zagospodarowania otwartego tunelu tramwajowego wzdłuż ulicy Kujawskiej, który obecnie powstaje. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą propozycję opracowania muralu o szerokości 440 metrów zaproponowali artyści, architekci Jan Kołodziej i Krzysztof Syrucia. Dzieło ma postać do końca listopada.

Pomysł jest na pewno odważny, bowiem zaprezentowane wizualizacje odbierane są przez internautów, ale również jak wynika z wypowiedzi samego prezydenta, z pewnym dystansem - Te prezentacje nie oddają, tego my jako komisja ocenialiśmy przygotowaną prezentację, gdzie mogliśmy właściwie będąc w tym tramwaju obserwować to co się dzieje w przestrzeni – wyjaśnia prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej. Z oceną pozostaje nam zatem poczekać przynajmniej do końca listopada, choć właściwy efekt zobaczymy dopiero, gdy Kujawską pojadą tramwaje.

 

- Napłynęło 20 prac bardzo różnorodnych, większość tych prac traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural, czyli myślenie takie, że będziemy go oglądając stojąc w różnych miejscach, natomiast nam zależało na tym, aby ten mural był muralem dynamicznym, czyli takim który będzie obserwowany głównie podczas jazdy – podkreśla prof. Markowski.

 

- Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu, akcentów i – można powiedzieć – akordów, które będą odbierane z ruchu tramwaju - mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu.

 

W otwartym konkursie artyści wygrali kwotę 85 tys. zł, z czego kwota 80 tys. zł ma być przeznaczona na powstanie dzieła.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu