Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 wrzesień 2020 16:34
Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

- Powiem szczerze, gdy zobaczyłem tą pracę to mówię – ryzykowny kierunek – ocenił prezydent Rafał Bruski propozycję zagospodarowania otwartego tunelu tramwajowego wzdłuż ulicy Kujawskiej, który obecnie powstaje. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą propozycję opracowania muralu o szerokości 440 metrów zaproponowali artyści, architekci Jan Kołodziej i Krzysztof Syrucia. Dzieło ma postać do końca listopada.

Pomysł jest na pewno odważny, bowiem zaprezentowane wizualizacje odbierane są przez internautów, ale również jak wynika z wypowiedzi samego prezydenta, z pewnym dystansem - Te prezentacje nie oddają, tego my jako komisja ocenialiśmy przygotowaną prezentację, gdzie mogliśmy właściwie będąc w tym tramwaju obserwować to co się dzieje w przestrzeni – wyjaśnia prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej. Z oceną pozostaje nam zatem poczekać przynajmniej do końca listopada, choć właściwy efekt zobaczymy dopiero, gdy Kujawską pojadą tramwaje.

 

- Napłynęło 20 prac bardzo różnorodnych, większość tych prac traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural, czyli myślenie takie, że będziemy go oglądając stojąc w różnych miejscach, natomiast nam zależało na tym, aby ten mural był muralem dynamicznym, czyli takim który będzie obserwowany głównie podczas jazdy – podkreśla prof. Markowski.

 

- Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu, akcentów i – można powiedzieć – akordów, które będą odbierane z ruchu tramwaju - mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu.

 

W otwartym konkursie artyści wygrali kwotę 85 tys. zł, z czego kwota 80 tys. zł ma być przeznaczona na powstanie dzieła.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu