Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJutro dowiemy się na czym stoimy w temacie promu z Solca do Czarnowa

Jutro dowiemy się na czym stoimy w temacie promu z Solca do Czarnowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 wrzesień 2020 00:34

Gdyby kiedyś powstał most na wysokości Solca Kujawskiego, komunikujący drogę krajową nr 10 z drogą krajową nr 80, to byłoby to ważne rozwiązanie komunikacyjne odciążające ruch w Bydgoszczy – na dzisiaj to są jednak marzenia, bowiem nie ma środków na sfinansowanie budowy mostu. Natomiast władze województwa chcą zbudować pomiędzy Solcem Kujawskim a Czarnowem przeprawę promową.

Jedni ten kierunek działania chwalą, jako dobre rozwiązanie tymczasowe, nie brakuje jednak też głosów krytycznych, że zamiast właściwych rozwiązań wdraża się półśrodki.

 

Jednostka promowa została zbudowana już przez firmę z Malborka, obecnie przechodzi procedury związane ze zwodowaniem. Problemem jest jednak stan dróg dojazdowych do promu po obu stronach Wisły. Droga ma status drogi wojewódzkiej – Zarząd Dróg Wojewódzkich w przetargu wyłonił wykonawcę, który miał przede wszystkim zbudować przyczółki promowe. Wykonawca na początku roku porzucił jednak realizację tej inwestycji.

 

Ogłoszono ostatnio drugi przetarg, jutro (27 września) planowane jest otwarcie ofert. Dowiemy się jacy wykonawcy są zainteresowani oraz za jakie pieniądze. Jeżeli oferta zmieści się w budżecie na ten cel, istnieje szansa, że realizacja inwestycji ruszy z miejsca.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu