Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa obwodnicy Białych Błot ruszy najszybciej za 2 lata

Budowa obwodnicy Białych Błot ruszy najszybciej za 2 lata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 wrzesień 2020 14:19
Budowa obwodnicy Białych Błot ruszy najszybciej za 2 lata Fot: UMB

Kilka tygodni temu do użytku oddano rondo turbinowe wzdłuż ulicy Szubińskiej na terenie gminy Białe Błota. Rondo poprawiło bezpieczeństwo, a także płynność ruchu, wciąż jednak w gminie tworzą się korki, głównie za sprawą sygnalizacji świetlnych. Już pod koniec 2017 roku samorządy zapowiedziały wspólną współpracę na rzecz budowy obwodnicy Białych Błot, ale przez właściwie 2,5 roku nic w tej sprawie się nie wydarzyło. Teraz jest szansa.

Dzisiaj w Toruniu, w trybie zdalnym, obraduje Sejmik Województwa, w którego porządku znalazła się dyskusja o realizowanych w regionie inwestycjach drogowych. Radni Jerzy Gawęda i Roman Jasiakiewicz pytali o to kiedy rozpoczną się pracę związane z budową obwodnicy, które rozpocząć ma opracowanie studium STEŚ, które pozwoli wyłonić najbardziej optymalny przebieg obwodnicy.

 

- Dopiero teraz udało nam się podpisać porozumienie czterostronne, którego celem jest opracowanie STEŚ – poinformował dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Graczyk. Sygnowane przez Zarząd Województwa dokumenty do gminy Białe Błota miały zostać wysłane w ubiegłym tygodniu. Liderem zlecenia opracowania STEŚ ma być gmina Białe Błota, partycypować w tym zadaniu ma obok Województwa Kujawsko-Pomorskiego, także Miasto Bydgoszcz i Powiat Bydgoski. W dalszym etapie te dwa ostatnie samorządy również będą musiały podpisać się pod nowym porozumieniem.

 

- Na tym etapie nie ma szczegółowego harmonogramu. Z STEŚ trzeba sobie przyjąć, że to potrwa półtora roku, a nawet dwa – wyjaśnił Graczyk.

 

Opracowanie ma wskazać najbardziej optymalny wariant, Graczyk dopytywany przez Jasiakiewicza przyznał, że pod uwagę może być brany wariant budowy tunelu lub estakady nad fragmentem ulicy Szubińskiej, aby tranzyt na Szubińskiej był odseparowany od życia wewnątrz Białych Błot.

 

Zdaniem Mirosława Graczyka ostatnie zmiany w przepisach pozwalają ubiegać się w przyszłości o dofinansowanie budowy obwodnic z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Droga województwa nr 223, czyli ulica Szubińska w przebiegu na terenie gminy Białe Błota jest ważnym traktem, bowiem komunikuje centrum Bydgoszczy z węzłem drogi ekspresowej S-5 w Białych Błotach.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu