Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach

Prezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 wrzesień 2020 11:01
Prezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach Fot: Bartosz Bieliński

Fundusz Inwestycji Lokalnych to wdrażana obecnie pomoc rządu dla samorządów – jej celem jest wsparcie wybranych przez samorządy inwestycji, aby poprawić sytuację budżetową w gminach. Pandemia COVID-19 gospodarczo uderza bowiem we wszystkie samorządy. Prezydent Bydgoszczy zawnioskował o inwestycję wielokrotnie przekraczającą dostępną alokację.

Fundusz Inwestycji Lokalnych najbardziej kojarzony jest chyba ze słynnymi czekami, jakie w kampanii prezydenckiej rozdawali samorządom posłowie. W rzeczywistości te pieniądze do samorządów trafiają dopiero jesienią, na wyraźny wniosek samorządowców, czyli akcję z czekami można określić jako wyjście przed szereg.

 

Wczoraj prezydent Rafał Bruski poinformował o dwóch wnioskach do tego programu – na kompleksową termodernizację 75 budynków publicznych za 375 mln zł i przebudowę zajezdni tramwajowej i zakup 40 nowych tramwajów za ponad 485 mln zł. Łącznie mamy zatem kwotę ponad 850 mln zł, gdy alokacja dla samorządów w całej Polsce wynosi 6 mld (wniosek prezydenta Bydgoszczy to ponad 14% ogólnej alokacji, gdy populacyjnie Bydgoszcz odgrywa znacznie mniejszą rolę), natomiast przewidziane dla jednego samorządu maksymalne wsparcie to 93 mln zł.

 

Z wypracowanego algorytmu wynika, że do Bydgoszczy ma trafić 63 mln zł, stąd też najprawdopodobniej taką kwotą zostanie sfinansowane jedno ze zgłoszonych przez prezydenta zadań. Pod warunkiem, że będziemy dysponowali środkami na dalszy wkład, bowiem są to nowe zadania, które nie były ujęte w planie inwestycyjnym na rok bieżący.

 

Część mieszkańców oczekiwała, aby środki z rządowego wsparcia trafiły na przesuniętą z powodu recesji w czasie rozbudowę ulicy Nakielskiej. Pod koniec roku ratusz planuje konsultacje społeczne nad kolejnością realizowania kluczowych dla mieszkańców inwestycji, rządowe wsparcie mogło być trudno nimi objąć, bowiem wnioski powinny być składane do końca września, czyli do dzisiaj.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu