Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 październik 2020 00:25
W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans Fot: PESA

W czerwcu br. PESA zanotowała najwyższe przychody od pięciu lat – blisko 300 mln zł w jednym miesiącu – informuje wiceminister w Kancelarii Premiera Jarosław Wenderlich, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego, który pytał o sytuację finansową spółki - realizowany przez Spółkę program restrukturyzacji i zapewnione finansowanie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość Spółki.


Spółka kilka lat temu została przejęta przez podległy państwu Polski Fundusz Rozwoju, z uwagi na trudną sytuację z bieżącym rozliczaniem zobowiązań. Głównym zadaniem PFR poza utrzymaniem funkcjonowania PESA Bydgoszczy, było przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego, który trwa.

 

W roku ubiegłym przychody PESA przekroczyły 1,2 mld zł, ale wynik finansowy EBIDTA (bez odsetek od kredytów oraz podatków) był ujemny ze stratą 508 mln zł.

 

Za pierwsze półrocze bieżącego roku wynik EBIDTA wynosi na plusie 10 mln zł. Jak stwierdza Wenderlich, w tym roku planuje się zakończyć realizację opóźnionych kontraktów, które były przyczyną problemów z płynnością - Zgodnie z założeniami, Spółka w III kwartale 2020 r. zakończy realizację opóźnionych i generujących straty kontraktów ze starego portfela, zawieranych w latach 2014-2016 (dalej „Stary Portfel”). Oznacza to, że PESA będzie mogła skupić się na bardziej rentownej produkcji oraz przygotowaniu projektów rozwojowych. Spółka równolegle rozpoczyna realizację wieloletniego planu inwestycyjnego umożliwiającego realizację założeń rozwojowych i posiada na ten cel zabezpieczony budżet. W roku 2020 systematycznie poprawia się również rentowność spółek zależnych należących do PESY

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

    Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

  • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

    Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu