Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 październik 2020 00:25
W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans Fot: PESA

W czerwcu br. PESA zanotowała najwyższe przychody od pięciu lat – blisko 300 mln zł w jednym miesiącu – informuje wiceminister w Kancelarii Premiera Jarosław Wenderlich, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego, który pytał o sytuację finansową spółki - realizowany przez Spółkę program restrukturyzacji i zapewnione finansowanie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość Spółki.


Spółka kilka lat temu została przejęta przez podległy państwu Polski Fundusz Rozwoju, z uwagi na trudną sytuację z bieżącym rozliczaniem zobowiązań. Głównym zadaniem PFR poza utrzymaniem funkcjonowania PESA Bydgoszczy, było przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego, który trwa.

 

W roku ubiegłym przychody PESA przekroczyły 1,2 mld zł, ale wynik finansowy EBIDTA (bez odsetek od kredytów oraz podatków) był ujemny ze stratą 508 mln zł.

 

Za pierwsze półrocze bieżącego roku wynik EBIDTA wynosi na plusie 10 mln zł. Jak stwierdza Wenderlich, w tym roku planuje się zakończyć realizację opóźnionych kontraktów, które były przyczyną problemów z płynnością - Zgodnie z założeniami, Spółka w III kwartale 2020 r. zakończy realizację opóźnionych i generujących straty kontraktów ze starego portfela, zawieranych w latach 2014-2016 (dalej „Stary Portfel”). Oznacza to, że PESA będzie mogła skupić się na bardziej rentownej produkcji oraz przygotowaniu projektów rozwojowych. Spółka równolegle rozpoczyna realizację wieloletniego planu inwestycyjnego umożliwiającego realizację założeń rozwojowych i posiada na ten cel zabezpieczony budżet. W roku 2020 systematycznie poprawia się również rentowność spółek zależnych należących do PESY

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP
  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu