Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 październik 2020 00:25
W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans Fot: PESA

W czerwcu br. PESA zanotowała najwyższe przychody od pięciu lat – blisko 300 mln zł w jednym miesiącu – informuje wiceminister w Kancelarii Premiera Jarosław Wenderlich, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego, który pytał o sytuację finansową spółki - realizowany przez Spółkę program restrukturyzacji i zapewnione finansowanie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość Spółki.


Spółka kilka lat temu została przejęta przez podległy państwu Polski Fundusz Rozwoju, z uwagi na trudną sytuację z bieżącym rozliczaniem zobowiązań. Głównym zadaniem PFR poza utrzymaniem funkcjonowania PESA Bydgoszczy, było przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego, który trwa.

 

W roku ubiegłym przychody PESA przekroczyły 1,2 mld zł, ale wynik finansowy EBIDTA (bez odsetek od kredytów oraz podatków) był ujemny ze stratą 508 mln zł.

 

Za pierwsze półrocze bieżącego roku wynik EBIDTA wynosi na plusie 10 mln zł. Jak stwierdza Wenderlich, w tym roku planuje się zakończyć realizację opóźnionych kontraktów, które były przyczyną problemów z płynnością - Zgodnie z założeniami, Spółka w III kwartale 2020 r. zakończy realizację opóźnionych i generujących straty kontraktów ze starego portfela, zawieranych w latach 2014-2016 (dalej „Stary Portfel”). Oznacza to, że PESA będzie mogła skupić się na bardziej rentownej produkcji oraz przygotowaniu projektów rozwojowych. Spółka równolegle rozpoczyna realizację wieloletniego planu inwestycyjnego umożliwiającego realizację założeń rozwojowych i posiada na ten cel zabezpieczony budżet. W roku 2020 systematycznie poprawia się również rentowność spółek zależnych należących do PESY

 

Warte obejrzenia

 • Zawisza przybliża się do III ligi

  W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

  Etykiety: piłka nożna
 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Dane o szczepieniach są tak prezentowane, że pogubić może się nawet wojewoda

  - W tej chwili mamy w województwie kujawsko-pomorskim 440 tys. (zaszczepionych) dawką pierwszą oraz dawkami dwiema 110 tys. osób – pochwalił się na wtorkowej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Gdyby tak było to przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepione byłoby 21,6% populacji naszego województwa, czym zawyżalibyśmy znacznie średnią dla Polski, która wynosi 17,5%. Okazuje się, że sposób prezentacji oficjalnych informacji o szczepieniach nie jest zbyt czytelny.

 • Sami sobie zgotowaliśmy ten los

  W niedzielę wykazaliśmy, że w marcu mieliśmy w kujawsko-pomorskim wzrost zgonów w stosunku do roku ubiegłego o 35%, Tzw. zgony nadmiarowe widoczne są od listopada, w tym okresie jest to ponad 6 tys. zgonów. W wielu zestawieniach Polska widnieje jako ten kraj w Europie, gdzie tych przedwczesnych zgonów jest najwięcej i to jest nasza wielka porażka.

Wiadomości z regionu