Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał firmą

Pesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał firmą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 październik 2020 00:10
Pesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał  firmą Fot: PESA

Ostatnie lata to dla bydgoskiej PESA okres niepewności o przyszłość, którego punktem kulminacyjnym było przejęcie zakładu przez Polski Fundusz Rozwoju. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy były perturbacje wokół zamówienia dla Deutsche Bahn. We wtorek do Niemiec pojechały ostatnie pociągi z tego kontraktu.


- To był jeden z najtrudniejszych kontraktów z jakim PESA miała okazję się zmierzyć. Rynek niemiecki jest najbardziej wymagającym rynkiem kolejowym w Europie. Współpraca z DB była wyzwaniem, nie mieliśmy doświadczenia pracy z tak wymagającym partnerem. W realizacji tego kontraktu były lepsze i gorsze momenty, ale nie poddaliśmy się. Wszystkie pojazdy dostarczyliśmy w uzgodnionym terminie pomimo panującej pandemii. To sukces całego zespołu, w ten projekt zaangażowanych było kilkaset osób - im wszystkim należą się podziękowania i gratulacje.” - powiedział Jacek Niedziela, Kierownik Kontraktu DB w Pesa Bydgoszcz SA

 

 

Niemcy zamówili 72 pociągi Pesa Link, w różnych konfiguracjach. Zamówienie zawarto we wrześniu 2012 roku, produkowany przez Pesa pociąg dopiero 30 maja 2018 roku uzyskał homologację. To właśnie trudności z uzyskaniem homologacji na rynek niemiecki, były głównym utrudnieniem. Pesa uzyskując homologację stała się pierwszą polską firmą produkującą tabor kolejowy, która uzyskała takie dopuszczenie na wymagający niemiecki rynek.

 

Pesa ma szansę rok 2020 zamknąć z bilansem dodatnim, po raz pierwszy od kilku lat. Więcej o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa pisaliśmy wczoraj - W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu