Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW zakładach zbrojeniowych ogłoszono pogotowie strajkowe

W zakładach zbrojeniowych ogłoszono pogotowie strajkowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 08 październik 2020 07:37

Zdaniem związkowców z Solidarności pieniądze na modernizację polskiej armii wydatkowane są za granicą, zamiast wspierać polskie zakłady zbrojeniowe. Dlatego też NSZZ Solidarność ogłosiła we wrześniu pogotowie strajkowe w zakładach zbrojeniowych w całym kraju – w tym także w bydgoskiej Belmie i Nitro-Chem.

O sprawie zrobiło się głośno wczoraj, gdy podczas posiedzenie Sejmu nawiązał do niej poseł Jan Szopiński. Parlamentarzysta w dyskusji nad korektą budżetu państwa na 2020 rok nawiązał do sprawy - Niedawno Solidarność przemysłu zbrojeniowego ogłosiła pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach zbrojeniowych w Polsce, w związku ze złą sytuacją tej branży i śladowym udziałem krajowych zakładów w procesie modernizacji polskiej armii. Polski przemysł zbrojeniowy jest pomijany w wielu kluczowych programach modernizacji armii, a zakupy uzbrojenia dla polskiej armii w Polsce wyglądają wyłącznie na papierze i w propagandzie sukcesu uprawianej przez ministra obrony narodowej – mówił parlamentarzysta z sejmowej mównicy.

 

- Związkowcy z Zakładów Elektrotechnicznych Belma i Nitro-Chem w Bydgoszczy, z mojego okręgu wyborczego publicznie twierdzą, że pieniądze na zakupy uzbrojenia nie trafiają do polskich zakładów – kontynuował poseł Jan Szopiński.

 

Takie nastroje w bydgoskich zakładach mogą być zaskoczeniem, bowiem do tej pory prezentowane były jako beneficjenci czy to programu budowy polskich dronów - Belma we współpracy z Nitro-Chem, czy w przypadku Nitro-Chem-u, jako beneficjenta zakupu amerykańskich myśliwców F-16, do których uzbrojenie bydgoski zakład produkuje również dla innych państw w których siłach powietrznych pełnią służbę F-16.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu