Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Napisane przez  Redakcja / JFTC Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 październik 2020 00:46
Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku Fot: JFTC

Z powodu pandemii COVID-19 szkolenia prowadzone przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbywają się zdalnie, natomiast Bydgoszcz odgrywa w nich rolę głównego koordynatora. W poniedziałek rozpoczęło się szkolenie z udziałem 120 reprezentujących 20 armii państw członkowskich NATO i sprzymierzonych, przed misją w Iraku.

-To szkolenie ma dla misji kluczowe znaczenie, a to, czego się w jego trakcie nauczycie jest niezbędne dla wykonania powierzonych zadań” – podkreślił generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy JFTC i dyrektor szkolenia, witając uczestników na ekranach ich komputerów.

 

Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest zapewnienie dowódcy NMI (NATO Mission Iraq) doskonale wyszkolonego personelu, który będzie w stanie efektywnie działać w ramach misji pod egidą NATO. Aby osiągnąć ten cel, zespół szkoleniowy JFTC, razem z ekspertami z JFC z Neapolu (Sojusznicze Dowództwo Sił Połączoncyh NATO) i ACT (Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO) przygotował wykłady, spotkania on-line i czaty. Pomagają one uczestnikom w zrozumieniu misji, jej kontekstu społecznego i kulturowego. Żołnierze szkoleni są również do pełnienia określonych ról, które będą im przydzielone już w Iraku.

 

“Program szkolenia, który dla was przygotowaliśmy jest pełen wyzwań. Będziecie również mieli możliwość kontaktu z waszymi poprzednikami” – dodał generał Szpisjak. Podkreślił też kluczowe znaczenie ćwiczeń o charakterze doradczym. „Wirtualne sesje doradcze mają odtworzyć rzeczywistość obszaru działań, gdzie będziecie zajmować się doradztwem za pomocą telefonu lub telekonferencji. Takie podejście nie zastąpi w 100% standardowego, stacjonarnego szkolenia przygotowawczego, które normalnie odbywałoby się w JFTC. Zrobiliśmy jednak wszystko, by przygotować was jak najlepiej, i to pomimo istniejących ograniczeń.”

 

Ponieważ pandemia ograniczyła liczbę stacjonarnych szkoleń, JFTC cały czas pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą przyszłym członkom misji przygotować się do niej bez względu na panującą sytuację. Ćwiczenie obecnie prowadzone w JFTC jest już trzecim szkoleniem przygotowawczym on-line w 2020 roku. Pierwszym było szkolenie NMI w maju, które pozwoliło na rzetelną ocenę koncepcji zdalnego prowadzenia szkoleń. Wnioski z tego szkolenia, jak również komentarze i opinie otrzymane od uczestników i obserwatorów z całego NATO miały nieocenioną wartość przy organizacji kolejnego ćwiczenia przez JFTC, którym było Resolute Support dla misji NATO w Afganistanie przeprowadzone on-line w lipcu.

 

Koncepcja szkolenia zdalnego rozwijała się i dojrzewała przez ostatnich kilka miesięcy i okazała się być bardzo dobrym rozwiązaniem na czas pandemii. Istnieją jednak znaczne obszary, w których szkolenia stacjonarnego zwyczajnie nie da się zastąpić. Dlatego też zespół szkoleniowy JFTC jest gotowy wrócić do dobrze znanych sobie form szkolenia jak tylko będzie to możliwe, a przede wszystkim bezpieczne.

 

Kolejne szkolenie przygotowawcze jest planowane w JFTC na styczeń 2021 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu