Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEpidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 październik 2020 14:31
Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce CC BY-SA 3.0 by Darpaw

20 grudnia 2019 roku miało miejsce I czytanie projektu, już dla nowej kadencji, po dość burzliwej dyskusji, w której poseł Grzegorz Braun sugerował nawet, że bydgoszczanie niech lepiej po 100 zł zrzucą się na Uniwersytet, postanowiono skierować projekt do dalszych prac w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Na tym fakty się kończą, bowiem żadna z komisji nad projektem się do dzisiaj nie pochyliła.

 

W planie pracy na 2020 rok obu komisji nie ma wzmianki o planie odbycia posiedzenia w tym temacie, ponadto z uwagi na szczególną sytuację epidemiczną tematyka posiedzeń komisji musi być uzgadniania z Marszałek Sejmu.

 

- Zapytam na piśmie panią marszałek Witek, czy w 2020 roku ten temat trafi pod obrady – zapowiada poseł Jan Szopiński, zasiadający w Komisji Zdrowia.

 

Temat na czasie

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji wskazujących, że polski system ochrony zdrowia przy większej liczbie zachorowań na COVID-19 stał się znacznie mniej wydolny. Głównym problemem nie jest jednak brak sprzętu, w tym respiratorów, ale przede wszystkim niedobory personelu. Obywatelski projekt ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ma na celu natomiast zwiększenie kształcenia lekarzy i innej kadry medycznej. Koncepcja zakłada bowiem oprócz utworzenia na bazie dzisiejszego Collegium Medicum UMK samodzielnego Uniwersytetu Medycznego (być może w przyszłości części federacji bydgoskich uniwersytetów), natomiast w Toruniu przy UMK miałby powstać wydział lekarski.

 

Dodatkowo problemem o którym się mówi jest sytuacja finansowa Grudziądza i długów szpitala. Ostatnio Sejmik Województwa co prawda dał do zrozumienia, że Województwo Kujawsko-Pomorskie jest zainteresowane przejęciem szpitala po jego oddłużeniu, ale z kolei koncepcja bydgoska sugeruje, aby stał się on szpitalem klinicznym dla UMK, po tym jak szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy – Biziel i Jurasz – stałyby się częścią Uniwersytetu Medycznego.

Problem leży jednak bardziej w polityce, bowiem samodzielny Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy to osłabienie kondycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rankingach. Z drugiej jednak strony te rankingi należy przeciwstawić brakom kadrowym w szpitalach.

 

Jeżeli parlament nie rozpatrzy projektu do końca bieżącej kadencji - do roku 2013 - wówczas projekt trafi z powodu przeterminowania do kosza.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu