Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKorozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie

Korozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 październik 2020 15:24
Korozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie Fot: ZDMiKP

 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który zdecydował się od piątku ograniczyć ruch na Wiaduktach Warszawskich planuje wzmocnić ich konstrukcję doraźnie, co może zająć 4-5 miesięcy, wówczas być może ruch powróci na dwa pasy ruchu. Być może – bowiem w międzyczasie będą przeprowadzone szczegółowe badania, które mają odpowiedzieć jak bardzo zaawansowane są uszkodzenia konstrukcji.

 

- Analiza tego mostu wynikała z rocznego obowiązkowego przeglądu obiektów inżynierskich, których w Bydgoszczy mamy ponad sto – wyjaśnia zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który wskazał, że Bydgoszcz ma ustawowo obowiązek przeprowadzać takie przeglądy.


Badanie stanu Wiaduktów Warszawskich ujawniło, że są niewidoczne z zewnątrz procesy korozyjne - Zostały zgłoszone elementy wskazujące, że trzeba dokonać głębszej analizy. Podczas tej analizy dokonano odkrywek na słupach, ,jak i na belkach obiektu, gdzie wewnątrz konstrukcji uwidoczniono zdecydowane bardzo duże ogniska korozji. Ta korozja była okryta przez warstwę betonową, gdzie byśmy nawet dzisiaj pojechali pod obiektem, to wygląda on bardzo dobrze zewnętrznie – tłumaczy Wojciech Nalazek, dyrektor ZDMiKP.

 

- To co zaskoczyło nas wszystkich w czwartek ubiegłego tygodnia, było rzeczą nie do oszacowania na podstawie dotychczasowych przeglądów. Podjęliśmy natychmiast działania zaradcze, ponieważ obiekty tego typu swoją konstrukcją wykonana z żelbetu powodują, że mogą się uszkodzić w sposób niekontrolowany. Biorąc pod uwagę wprowadziliśmy ograniczenia – dodaje Nalazek

 

W piątek ograniczono ruch tylko do jednej jezdni w każdym kierunku, w celu ograniczenia nacisku na konstrukcję. W sobotę natomiast wzmocniono tymczasowo uszkodzony słup. Kontynuowana jest także analiza, która ma na celu zbadać, czy uszkodzone są również inne elementy konstrukcyjne. Dopiero dysponując tą wiedzą będzie można przyjąć jakieś warianty działania.

 

Dyrektor Nalazek ocenia, że przez pierwsze dni podróżowanie ulicą Fordońską nie było specjalnie uciążliwe. ZDMiKP zdecydował się dla jego sprawności skalibrować sygnalizację świetlną, kosztem ruchu na ulicy Kamiennej.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu