Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak długo Bydgoszcz pozostanie w czerwonej strefie?

Jak długo Bydgoszcz pozostanie w czerwonej strefie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 październik 2020 14:07

Od dzisiaj Bydgoszcz jest objęta dodatkowymi obostrzeniami związanymi ze strefą czerwoną. Samo znajdowanie się w strefie czerwonej należy rozumieć jako sytuację tymczasową, stąd też mogą się niektórzy zastanawiać jak to długo potrwa, czy przełoży się to np. na Jarmark Bożonarodzeniowy? Odpowiedzi na te pytania nie da się udzielić wprost, bowiem nie możemy przewidzieć jak będzie układać się sytuacja epidemiczna dalej, możemy jednak przeanalizować co musiałoby się stać, abyśmy wyszli z tej strefy.

 

Dzisiaj w Bydgoszczy stwierdzono 104 nowe zachorowania na COVID-19, co jest drugim najwyższym wynikiem, po czwartku (109) - to akurat nie jest jednak dobra wiadomość.

 

Nie są w pełni znane kryteria w oparciu o które Ministerstwo Zdrowia ustala czy dany powiat znajduje się w strefie czerwonej, ale nieoficjalnie przyjęło się, co również potwierdza resort jako główne kryterium, że jest to zachorowalność w ciągu ostatnich 14 dni powyżej 12 osób na 10 tys. mieszkańców.

 

Z danych GUS na koniec 2019 roku Bydgoszcz liczyła 348 tys. i 190 mieszkańców. Trzymając się tych danych, aby wyjść ze strefy czerwonej w ciągu 14 dni powinno być łącznie mniej niż 417 przypadków, co daje dziennie 29-30 zachorowań. Dla strefy żółtej jest to 6 zachorowań na 10 tys. mieszkańców, czyli chcąc wyjść z tych obostrzeń musimy zejść do poziomu 14-15 zachorowań dziennie. Zważając na to, że tylko dzisiaj mamy 104 zachorowania, na wyjście z czerwonej strefy szybko się nie zanosi.

 

W okresie 3-17 października w Bydgoszczy stwierdzono 785 zakażeń COVID-19, z tego w ostatnim tygodniu 10 – 17 października aż 542. Czyli zakładając teoretycznie, że od jutra przez najbliższy tydzień nie stwierdzimy żadnego zachorowania, to i tak będziemy w czerwonej strefie. Gdyby w najbliższym tygodniu udało się zredukować zachorowania do wspomnianych 29-30 to byłaby szansa do wyjścia z czerwonej strefy od soboty 31 października. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, bowiem wymagałoby to radykalnego spadku zachowań, co jest mało realne. Zdaniem epidemiologów efekty wprowdzenia strefy czerwonej powinniśmy zobaczyć najszybciej po dopieo dwóch tygodniach. Stąd też bardziej musimy nastawiać się, że być może będzie to listopad, ale też nie można wykluczyć dłuższego utrzymywania się stanu. Dużo tak naprawdę zależy od nas i od tego jak przestrzegać będziemy zaleceń sanitarnych.

 

Do tej pory w Bydgoszczy stwierdzono 1245 zachorowań, na dzień 31 września było to jednak zaledwie 388, czyli od początku pandemii do końca września zachorowało łącznie mniej osób, niż przyjęty dla tylko 14 dni próg dla strefy czerwonej.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 • Tej wojny nikt nie wygra – wszyscy natomiast stracimy

  To jest wojna – skandują uczestnicy protestów przeciwko orzeczeniu TK na ulicach, którym odpowiada w imieniu Polski konserwatywnej Robert Bąkiewicz (lider Marszu Niepodległości) – my do tej wojny przystępujemy. Każdego dnia dochodzi do coraz większej eskalacji, kolejne osoby z poczuciem misji ruszają w bój.

  Etykiety: aborcja

Wiadomości z regionu